Smisel za humor, pozitivna naravnanost in izogibanje škodljivim ljudem so pomembnejši od genetike in strogih diet.
Ključ do dolgega življenja
Danes poznamo že veliko nasvetov in trikov, ki obljubljajo dolgo, vitalno življenje: ledene kopeli, beljakovinsko bogata hrana, redno gibanje, vaje z utežmi... Vse bolj pa je očitno, da nas do dolgega življenja lahko pripelje tudi ustrezna miselna naravnanost in dobri odnosi.
Španka Maria Branyas navdušuje s tem, ko je pri 116 letih še vedno zelo vitalna. Močno srce, mentalno zdravje ter splošno dobro počutje ji omogočajo, da je zelo aktivna. Med drugim na platformi X deli nasvete, kako lahko dočakamo 100 let.
"Red mir, dobra povezanost z družino in prijatelji, stik z naravo, čustvena stabilnost, nič skrbi, nič obžalovanj, pozitivna naravnanost in izogibanje toksičnim ljudem," so po njenih besedah recept za dolgo življenje.
Tudi v Netflixovi dokumentarni seriji "Live to 100" se je izkazalo, da so ljudje v modrih conah (območja na svetu, kjer je največ ljudi, starih preko 100 let) močno povezani ter da njihov vsakdan vključuje tudi druženje. Med seboj se podpirajo in si pomagajo, hkrati pa so ljudje na teh območjih preprosto zadovoljni. Zanimivo je tudi, da se tej ljudje ne držijo strogih diet in ne opravljajo intenzivnih vadb.
Preberite si še:
- Koliko korakov je nujnih na na dan, da si podaljšate življenje?
- Nutricionist razkriva, katerih živil sam nikoli ne bi jedel
- Takšni večji trendi s področja ZDRAVJA nas čakajo v letošnjem letu!
Je takšno življenje v sodobnem svetu sploh mogoče?
Izkazalo se je, da so ljudje v modrih conah sicer precej aktivni - skozi dan se veliko gibajo, hodijo, vrtičkajo, kuhajo brez elektronskih pripomočkov... Danes je to velik izziv, sploh s porastom sedečega dela. Strokovnjaki zato svetujejo, da vsaj v prostem času skušamo biti čim bolj aktivni.
V današnjem svetu se je prav tako težko izogibati stresu in nenehno biti sproščen. K temu lahko pripomorejo razne tehnike sproščanja, kot so denimo dihalne vaje ali meditacija.
Za ustrezno miselnost in dobre odnose pa je pomembno predvsem, da si vzamemo čas zase in za svoje bližnje, da delamo na sebi in se potrudimo znebiti toksičnih vzorcev, ki bi nas lahko ovirali na poti do sreče.
Recept za dolgoživost je torej kompleksen, a po drugi strani zelo enostaven. Ne vključuje ekstremnih odrekanj, strogih diet in situacij, v katerih nam je neprijetno. Temelji predvsem na lahkotnosti, čuječnosti, zdravi miselnosti, sreči in izpolnjevanju lastnih potreb.
Vir: theguardian.com
- Preberite si še: Skrivnost večne mladosti: TO je najboljša vadba za vitalnost, dolgoživost in krepitev spomina
Bonus video: Športna trenerka o novoletnih zaobljubah in zdravem življenjskem slogu
Novo na Metroplay: Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec