Živila, ki pomagajo ohranjati srce zdravo

5. 9. 2014
Deli
Živila, ki pomagajo ohranjati srce zdravo (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Vadba ni edina, ki krepi srce. Tudi hrana, ki jo zaužijemo vsak dan, lahko ogromno pripomore. Kaj lahko storite?

Ko se boste odpravili v trgovino, na seznam obvezno uvrstite naslednja živila: svežo zelenjavo, sadje in stročnice.  Ne pozabite še na oreščke in semena, v katerih so 'zapakirana' skoraj vsa hranila in malo kalorij.

Glede na zadnje raziskave so naslednja živila pravi 'kardio prvaki':
  • Za magnezij, mineral, katerega vloga je v človeškem telesu izjemna, saj prav vsaka celica potrebuje ustrezno količino le-tega, da ne oslabi (in ga večina od nas dnevno ne zaužije dovolj), bodo poskrbeli: temno zelena listnata zelenjava, kot so ohrovt, rukola, špinača; bučna semena; avokado; skuša.
  • Za kalij, drugi balzam za srce, bodo poskrbeli: beli fižol, sladki krompir in gobe.
  • Za vlaknine, ki bodo nahranile vse pomembne črevesne bakterije, poskrbite s porom, čebulo, česnom in z beluši.
  • Antioksidantov, ki poskrbijo za zdravo ožilje, boste našli veliko v jagodičju, jabolku, češnjah in zelenem čaju.
  • Z vitaminom B, ki poživlja utrip, vas bodo oskrbeli: pusto in nepredelano rdeče meso, perutnina in vse stročnice.
  • Omega 3 maščobne kisline. Te boste našli v lososu, sardinah in morskem listu. Najboljši rastlinski viri so chia, kivi, navadni lan, brusnica, motovilec in špinača.

Če niste prepričani, poskusite z mediteransko dieto

Petletna študija, opravljena v New England Journal of Medicine, je pokazala, da prehranjevanje po mediteransko – torej uživanje veliko zelenjave, rib, oreščkov in olivnega olja – zniža možnost pojava bolezni srca in ožilja, ki so v skoraj 50 odstotkih primerov glavni vzrok smrti Slovencev.

Nogometno legendo ujeli pri nečednem dejanju, lahko ga doleti visoka kazen

Kaj pa pakirana živila?

Pakiran kruh in žemljice, zamrznjene večerje, razni prigrizki ... Tudi kupljeni trgovinah z zdravo prehrano ali brez glutena lahko vsebujejo dodani sladkor, rafinirane ogljikove hidrate in olje, pridobljeno iz koruze ali soje, ki je večina gensko spremenjena in nasičena z omeaga-6 maščobnimi kislinami. Če omega-6 niso ustrezno uravnotežene z omega-3, lahko hitro prispevamo k vnetjem, katerim se tudi učinkovita farmacevtska zdravila ne morejo zoperstaviti.