Osem ali večurno sedenje je lahko precej naporno. Predvsem za našo hrbtenico. Je sedenje na veliki žogi zato kaj bolj zdravo, kot sedenje na stolu?
Večina bi morda res pričakovala, da bo sedenje na žogi samo po sebi omogočalo pravilno telesno držo, popolnoma pokončno in stabilno, ter tako olajšalo delo za pisalno mizo.
No, raziskava, ki so jo opravili na univerzi Waterloo v Kanadi pa je pokazala, da pravzaprav ni večjih razlik v odzivu mišic med sedenjem na žogi v primerjavi s sedenjem na pisarniškem stolu. Pri nekaterih so po večurnem sedenju beležili celo povečano neugodje.
Sedenje na žogi tako ne izboljša drže in ne lajša bolečin. Če se sami ne kontroliramo in so naše trebušne ter hrbtne mišice ohlapne, nam tudi žoga ne bo pomagala.
K nepravilni drži na žogi pa pripomore še dejstvo, da je kontaktna površina med sedenjem večja od tiste na stolu, zato se nekako 'potopimo v žogo' in se tako hitro znajdemo v polsedečem položaju.
To seveda ne pomeni, da je žoga prepovedana in da ne obeta nič pozitivnega.
Dobra stran sedenja na žogi je med drugim ta, da lahko v eni uri porabimo do štirikrat več kalorij, kot med sedenjem na stolu.
Sedenje na žogi poleg tega izboljša tudi ravnotežje, aktivira mišice nog, ki jih pri sedenju na običajnem stolu sicer ne uporabljamo, izboljša cirkulacijo in nam omogoča hitro mini telovadbo kar na delovnem mestu.
Pravilno sedenje
Začne se že pri nakupu. Žoga mora biti pravšnje velikosti glede na vašo višino, zato se pred nakupom posvetujte, katera velikost bo primerna za vas.
Kaj pa sedenje?
Stopala so od žoge oddaljena približno 15 centimetrov, postavljena nekoliko širše in se cela dotikajo tal. Kolena so pokrčena pod kotom 90 stopinj. Enako velja za predel kolkov. Podlakti počivata na mizi.
Izogibajte se nagibanju medenice in sedite čim bolj vzravnano. Ramena potisnite rahlo navzdol in nazaj ter pazite, da se ne boste grbili. Vaš monitor ne bo ušel nikamor.