Ko mladostniki toliko časa preživijo na družbenih omrežjih, si počasi želijo postati povsem takšni kot njihovi vzorniki. Velikokrat se zato znajdejo v krempljih motenj hranjenja, ki je na žalost pogost trend.
Kot starši ste morda že opazili, da je vaš najstnik spremenil stil ali se začel vesti kot njegov vzornik z družbenih omrežij. Ali pa je skušal narediti kakšen izziv ali ustreči drugemu trendu, ki vlada na teh platformah. Žal primerjanje z obdelanimi fotografijami in želja po pripadnosti mnogokrat pripelje do prehranskih motenj, ki jih na začetku ne opazite. Ko pa jih, so že velik problem.
- Preverite tudi: Recept za sijočo kožo in lase (iz naravnih sestavin)
Poglejmo, kako lahko starši ukrepajo in preprečijo motnje hranjenja:
Je vaš otrok primeren za družbena omrežja?
Pri kateri starosti je pravzaprav "priporočljivo" ali "odsvetovano", da bi imel otrok profil na katerem od družbenih omrežij? Razvijalci teh platform so pri svojih otrocih zelo strogi in zavlačujejo npr. z nakupom telefona do 14. leta ali še dlje. A univerzalnega priporočila (žal) ni.
Sami morate vedeti in presoditi, kdaj je otrok dovolj dojemljiv, razvit in odgovoren, da mu lahko dovolite uporabo omrežij. V splošnem pa velja, da so otroci do 10. leta zelo dovzetni za odvisnost, zato bodite do takrat posebej previdni.
Pogovorite se
Če je otrok že prisoten na družbenih omrežjih, imejte z njim odkrit pogovor. Kako se počuti ob uporabi platform? Zakaj toliko časa preživi na njih? Komu sledi, kaj se mu zdi pomembno, zabavno, neprimerno? Naj razume, da družbena omrežja prikazujejo majhen delček realnosti, velikokrat pa realnosti sploh ne prikažejo.
Določite meje
Pri družbenih omrežjih so meje zelo pomembne. Skupaj z otrokom določite, koliko časa dnevno in tedensko lahko preživi pred ekrani in na družbenih omrežjih. Lahko greste še dlje z varnostjo in se dogovorite, da določenim profilom po vaši izbiri ne bo sledil, ali na portalu označite določene besede, za katere ne želite, da se prikazujejo. Z različnimi filtri je tudi na teh portalih poskrbljeno za varnost, samo uporabiti jih morate.
Samopodoba
Otrok z dobro samopodobo in pozitivnim pogledom na svoje telo bo manj verjetno podlegel motnjam hranjenja, zato je pomembno, da se z njim pogovarjate tudi o tem in razjasnite morebitne dvome. Posebej težavna je puberteta, ko se telo začne spreminjati in marsikateri najstnik postane manj samozavesten in se ne počuti prijetno.
Če bosta sprejemanje in grajenje na dobri samopodobi v ospredju, vas nima kaj skrbeti.
Ukrepajte
Ste že sedaj opazili določena odstopanja pri otrokovi prehrani ali videzu? Imate skrbi, da tu nekaj ni vredu? Takoj ukrepajte, ne čakajte niti minute.
Prvi korak je lahko ta, da se z otrokom pogovorite in ga pri tem ne obsojate. Tudi vam se ne bi bilo prijetno pogovarjati, če bi vam nekdo kar naprej nekaj očital.
Če se izkaže, da resnično nekaj ni vredu, ukrepajte tako, da odstranite vire, ki bi lahko vplivali na trenutno stanje (tudi družbena omrežja). Če je potrebno, se obrnite na zdravnika ali drugega strokovnjaka, ki bo lahko poskrbel za zdravje otroka.
Prisluhnite aktivni podkastu!
S pomočjo aktivnega turizma se razgibamo tudi na dopustu ter svojo destinacijo spoznamo na čisto nov način.
Ravno zaradi tega je nad športno obarvanimi potovanji navdušena tudi Špela Zupanc, naša današnja gostja v Aktivni podkastu.
Špela na svojih potovanjih najraje kolesari in SUPa, z veseljem pa preizkuša tudi nove aktivnosti. "Rada imam nova doživetja, ko odkrijem nekaj, kar še nisem počela. Taka izkušnja ti potem ostane za vedno v spominu," je povedala v pogovoru.