"Na pomoč, moj otrok živi z glavo v oblakih!" Vas mora bujna domišljija skrbeti?

27. 3. 2023
Deli
"Na pomoč, moj otrok živi z glavo v oblakih!" Vas mora bujna domišljija skrbeti? (foto: Profimedia)
Profimedia

Ste v zadregi, ko se vaš otrok v pričo znancev pogovarja z navideznim prijateljem? Ali pa, ko ga nekdo vpraša po imenu, on pa suvereno odgovori, da je Spiderman?

Se bojite, da morate hči postaviti na realna tla, ko vam pripoveduje, kako živi v prelepem gradiču, kjer ima za hišnega ljubljenčka prijaznega zmaja? Nikar. Ob bogati otroški domišljiji si lahko samo oddahnete, saj je vaš otrok na dobri poti, da postane kreativni mislec.

Ustvarjalne rešitve, kritično mišljenje, izpopolnjene socialne veščine in bogat besedni zaklad - vse te odlike odraslih so se v otroštvu izpilile preko domišljije. Kajti v domišljijskem svetu je potrebne veliko improvizacije, da lahko drevesna veja postane kosilnica ali pa blazina leteča kočija.

S tem, ko se širi domišljijski svet, se v resnici utrjuje zavedanje meje med realnim in pravljičnim. Ko otroci domišljijskim likom pripisujejo lastnosti in reakcije, s tem vadijo interakcijo v resničnem svetu. Vas skrbi, ker otroka privlačijo strašljivi, temačni liki in bi si na primer želeli, da bi si namesto zlobnega Skeletorja za igro izbral kakšen bolj pozitiven lik? Verjetno gre samo za kontrolirano soočanje s strahom v situaciji, ki jo otrok lahko sam nadzoruje.

Astrološka znaka, ki ob krizah ostajata mirna in praktična

Domišljija je tako nekaj, kar bi morali kvečjemu spodbujati.

Zato ob vsaki priložnosti sprejmite vlogo zvezdnega vojščaka ali zlobne kraljice in se pridružite igri. Ko otrok preraste slikanice, mu pravljice raje pripovedujte; pustite mu, da sodeluje v kreiranju domišljijskih idej. Ko kupujete igrače, posezite po takšnih, ki se jih lahko uporabi na več načinov. In ne bodite užaljeni, ko bo kljub povsem novi igrači hitro posegel po lončku in kamenčkih.

Pri odmerjanju časa pred televizijo ali računalnikom pa imejte v mislih tudi to, da gre za tihe ubijalce otroške domišljije. Intenzivne barve in zvok ter predvidljiva zgodba puščajo le malo ali nič maneverskega prostora otroškim možganom.

Dobra rešitev, če vam jo čas seveda dopušča, je, da risanke gledate skupaj z otrokom ter ga vsake toliko spodbudite h komunikaciji o videnem. Še boljša, če se odpravite ven, si pustite, da se tudi vi malce umažete in prelevite v gozdnega škrata ali vilo, ki opreza izza grmovja za nevidnimi sovražniki.

Je sploh kaj boljšega kot v očeh otroka postati resnični domišljijski junak?

Prisluhnite aktivni podkastu! 

Dr. Ana Debevc Prašnikar: "Največja napaka je to, da ljudje sploh ne razmišljajo o vitalnosti":

Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"