Sprememb na telesu med nosečnostjo je veliko in večino od teh čuti samo nosečnica, navzven se vidi samo rastoči trebušček. Med bolj opaznimi spremembami navzen pa so tudi spremembe na koži.
Nosečniški sij lahko povezujemo z zadovoljstvom in srečo zaradi novega življenja, ki prihaja, lahko pa je tudi malce ironično. Hormoni so podivjali, koža se več ne masti, ta sij ni posledica notranjega miru ali vzhičenega pričakovanja, ampak temeljitega pretresa organizma.
Vse spremembe, ki se na koži dogajajo, imajo nekaj skupnega. Prenesejo se tudi na obdobje po porodu, doživlja pa jih večina žensk.
S preprostimi postopki in sredstvi jih lahko ublažite in preprečite, lahko pa izginejo same od sebe, če ste ena od tistih srečnic. To pa ne pomeni, da ni treba obiskati zdravnika, če dobite izpuščaje, ki ne zginejo, zaradi nekaj aken pa stanje tudi ni alarmantno.
Torej, če opazite spremembe na koži, ki trmasto vztrajajo, kot so na primer srbečica in izpuščaji, ki po nekaj dneh ne izginejo, spremembe v pigmentaciji, obiščite zdravnika. Za drugo lahko poskrbite sami.
Melasma
Rjavi madeži, ki se v nosečnosti pojavijo na čelu, vratu in obrazu, nastanejo zaradi prevelikega ustvarjanja melanina, hormona, ki ščiti kožo pred UV-žarki. Na soncu bodo ti postali še bolj temni in vidni, zato na vedno uporabljajte visok zaščitni faktor in poleti seveda klobuk.
Pudri in tonirane kreme niso prepovedane, zato jih lahko mirno uporabljate. Običajno madeži izginejo tri mesece po porodu.
Linea negra
Ko trebuh raste, se trebušne mišice in koža počasi raztezajo in delajo prostor za dojenčka. Posledica tega je nastanek temnih tankih črt, ki se pojavijo vertikalno na sredini trebuha, pogosto prek popoka. Linea negra se pojavi v drugem tromesečju in običajno izgine nekaj tednov po porodu.
Bradavice, madeži in pege prav tako lahko potemnijo zaradi povečane pigmentacija, a se tudi to po porodu vrne v prvotno sanje. Vsi ti deli so podvrženi tudi izsušitvi in jih je treba vlažiti z vlažilnimi kremami.
Prav zaradi tega je tudi treba jemati folno kislino, ki jo lahko uživamo s prehrano ali prehranskimi nadomestki. Folati so v polnozrnatem kruhu in testeninah pa tudi v zeleni listnati zelenjavi.
Sijaj kože
Nosečniški sij ni samo prazna fraza, niti nima samo negativnega značaja. Koža je bolj sijoča, ker zadržuje več vlage, se napne in gubice se manj vidijo. Ker kri hitreje kroži, je tudi rdečica pogostejša in se nam zato pogosto zdi, da imajo nosečnice nosečniški sij.
Slaba stran tega pa je, da ste pogosto videti zabuhle, ker telo zadržuje vodo, in madeži, ki jih že imate, tako postanejo vidnejši. Ker telo potrebuje veliko tekočine, vnosa ne smete zmanjšati, ampak je treba dovolj počivati.
Kar se tiče madežev, bodo ti po porodu izginili, medtem pa jih zabrišite s tonirano kremo.
Vidne vene in popokane kapilare
Povečana cirkulacija v nosečnosti je dodatni pritisk za žilni sistem in so zato vene bolj vidne, pa tudi pokanje kapilar se lahko pojavi, kar je videti kot pajkova mreža na obrazu.
Seveda drugače ne gre, a se vse zmanjša po porodu, ko se tudi hormoni uravnotežijo. Lahko pa to malce preprečite tako, da se ne izpostavljate preveliki vročini ali prevelikemu mrazu.
Mozolji in akne
Tudi če nikoli niste imeli mozoljev, pazite, kaj jeste, in zdravo živite, se vam v nosečnosti lahko pojavijo. Hormoni v nosečnosti proizvajajo preveč sebuma, maščobe, ki vzpostavlja elastičnost kože, kar pomeni, da ta zapre pore, kar povzroči mastno kožo in nastanek aken.
Kar vam bomo zdaj svetovali, ste verjetno že slišale v najstniških letih. Nikar ne stiskajte, saj se bodo pojavile okužbe in vam bo ostala brazgotina. Uporabljajte tonike, ki ne vsebujejo mila in olja, poskusite tiste, ki so na osnovi glicerina.
Kože ne drgnite z brisačo, ampak jo samo narahlo pobrišite. Preden uporabljate kremo proti aknam, se posvetujte z zdravnikom. Akne bodo izginile nekaj tednov po porodu.
Strije
Zaradi raztezanja kože na predelu trebuha, prsi in bokov nastanejo rdeče črte. Nekatere srečnice, ki imajo elastično kožo, ne bodo dobile nobene strije, 90 odstotkov žensk pa žal bo.
Skoraj nemogoče jih je preprečiti, saj povečanje stopnje hormona moti ravnovesje proteinov v koži in ta postane tanjša. Po nosečnosti strije izgubijo barvo in postanejo svetlejše od kože.
Malce pa vendarle lahko preprečite ali zmanjšate globino strij. Poskusite se ne rediti prehitro, telovadite, uporabljajte olja in kreme, bogate z vitaminom E, da ostane koža na trebuhu, prsih in bokih mehkejša in elastična.
Pomembno je pa tudi paziti na pravilno prehrano. V svoje prehranjevanje vključite živila, bogata s cinkom, kot so orehi, bučna semena in pivski kvas.
Občutljiva koža, srbečica in izpuščaji
V nosečnosti je koža občutljiva zaradi povišane ravni hormona. Težji kot ste, težje se gibate, bolj se potite, kar je samo pika na i tem težavam. Poleg tega je mogoče, da vam kozmetični izdelki, ki ste jih uporabljali pred nosečnostjo, več ne ustrezajo in vas v nosečnosti zdražijo.
Tudi klor v bazenu lahko hitro postane neprijeten. Vse to lahko povzroči srbečico in izpuščaje, ki vas živcirajo in vam ne pustijo spati.
Priporočamo vam, da nosite bombažna oblačila. Izogibajte se dolgotrajnih kopeli, ki vam bodo izsušile kožo. Srbečica in izpuščaji bi morali ob uporabi otroškega pudra po nekaj dneh izginiti, sicer obiščite zdravnika.
Izogibajte se retinolov in kislin
Tako kot obstajajo živila, ki se jih je treba v nosečnosti izogibati, obstajajo tudi kozmetični izdelki, ki so škodljivi. Retinol in derivati vitamina A, ki so v izdelkih, namenjenih proti gubicam, ker pospešujejo obnovo kože in preprečujejo izgubo kolagena, lahko škodijo nerojenemu otroku.
Čeprav študije kažejo, da je škodljivo oralno uživanje živil, ki vsebujejo retinol, je najbolj, da se teh devet mesecih izogibate tudi izdelkov za nego.
To pa se tiče tudi izdelkov, ki vsebujejo salicilno kislino, ki je v sredstvih proti aknam. Oralno uživanje izdelkov, ki vsebujejo to kislino, lahko povzroči težave v nosečnosti. Izdelki za zunanjo uporabo, kot so na primer toniki za čiščenje obraza, niso škodljivi, razen če jih uporabljajte v prevelikih količinah.
Naravni kozmetični izdelki na osnovi soje in olja bergamotke ne škoduje nosečnicam, morate pa vedeti, da ti izdelki še dodatno potemnijo madeže, ki nastanejo zaradi hiperpigmentacije. Kar se tiče zaščite pred soncem, je ta obvezna in nikakor ni škodljiva.
Kozmetični izdelki, kot so kreme za depilacijo in make up, pa ne škodujejo, razen če ne zaprejo por in če ne vsebujejo retinola in silicijske kisline.
Celulit
Ta neželena nadloga, ki lahko nastane v vseh obdobjih žensk, se največkrat pojavi ravno v nosečnosti. Kot da niso že dovolj zatečene noge, potenje, podivjani hormoni, bizarne spremembe razpoloženja in želja ...
Povečana količina celulita v nosečnosti je enostavna matematika, pridobivate na teži, saj se premalo gibate in maščoba se nalaga.
Dobra novica pa je, da del tega celulita po porodu izgine. Tudi na prehrano bi zaradi svojega zdravja morali paziti. Sveža živila, veliko zelenjave in sadja in manj predelane hrane je ključ do uspeha. Pomembna pa je seveda tudi telovadba.
Posvetujte se z zdravnikom, katera vadba je najbolj primerna za vas. Proti celulitu pa, če ste noseči ali ne, pomagajo tudi razne masaže in tretmaji, ki jih ponujajo kozmetični saloni, a se le teh v nosečnosti raje izogibajte.
Iz Lise
Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"