Trik, kako ustaviti otrokovo izsiljevanje z jokom in vpitjem

25. 1. 2022
Deli
3 / 3
Profimedia

KAJ NAREDITI, KO OTROK IZSILJUJE

Končno je tu trik, ki lahko pomaga ustaviti takšno vedenje. 

1.) Otroka prepričajte, da najprej naredi globok vdih.

Morda je še premajhen, da bi razumel, kaj mora narediti, zato lahko uporabite primer. Recite mu, naj zapre oči in si predstavlja, da je pred njim rojstnodnevna torta. Na njej gorijo svečke, ki jih mora pihniti. Najprej naj globoko zajame sapo in pihne. 

2.) Ne pozabite, da otroci posnemajo vaše vedenje.

Zato prilagodite ton glasu. Kako bi želeli, da otrok govori z vami? Vaš ton naj bo miren, čeprav je včasih to težko. Zato tudi sami naredite globok vdih, se zberite in razmislite, kaj mu želite povedati. Naj bodo stavki preprosti in jasni. Izrecite jih mirno in s tišjim tonom. 

3.) Ko se otrok pomiri in naredi, kar od njega želite (npr. z mirnejšim glasom pove, kaj želi), mu s pozitivnim glasom odgovorite. Če se da, uporabite besedo "ja" ali drugo pritrdilno besedo (če to ne pride v poštev, mu s pozitivnim tonom razložite, zakaj nečesa ne more). 

KAJ PA, ČE TRIK NE DELUJE? 

Potem lahko poskusite še nekaj. 

Ko otrok z jokom in vpitjem našteva zahteve ali vas prosi za nekaj, ga posnemajte. Vprašajte ga, ali bi moral reči, "hočem jesti čokoladooooo" s takšnim glasom (naredite jokav glas) ali bi bilo bolje, če to pove mirno (izrecite isti stavek na miren način). Če se bo malček popravil, se z njim dogovorite o njegovih željah, drugače pa mu dajte vedeti, da tako ne bo dobil vaše pozornosti.

Preverite tudi Na kateri del telesa vplivajo jeza, strah, žalost in druga negativna razpoloženja? ali pa V teh primerih je popolnoma vredu, če ne odpustite (ali pozabite)

Novo na Metroplay: "Kar naenkrat se liki začnejo obnašati po svoje" | Tadej Golob o pisanju kriminalk