Veliko staršev naredi napake, ko ima otrok vročino. Toliko informacij in še nasveti naših babic lahko ustvarijo pravo zmedo, zato poglejmo, kako bi morali ravnati.
Z visoko temperaturo se boste soočili slej ko prej, če imate otroka. Gre le za vprašanje časa, zato je dobro biti pripravljen. Vsekakor je vedno najbolje, da se ravnate po navodilih zdravnika in nasvetov ne iščete pri raznih babicah ali po spletu.
- Preverite tudi: Najboljši zdrav zajtrk za hujšanje, ki je prehitel celo ovsene kosmiče: To živilo je pravi gorilnik maščobe in zaviralec apetita
Pediater dr. Dejan Škorić svetuje, da otroka najprej začnete ohlajati. Napačna je miselnost, da se bo otrok prehladil, če ga boste odkrili, zato to storite. Pri vročini, ki je manjša od 39 stopinj, mu nadenite lahka, tanka oblačila, pri vročini 39 stopinj ali več pa mu oblačila slecite.
Kaj pa, ko je temperatura višja od 39 stopinj?
Pri visoki vročini pokličite zdravnika, ki bo povedal, kako ukrepati, medtem pa otroka oprhajte z mlačno vodo, ali ga postavite v kad, če se raje kopa. Če to ni možno, zmočite tetra plenico ali brisačo z mlačno vodo in otroka obrišite po čelu, vratu, rokah in nogah ter ga potem ne osušite do suhega, ampak pustite, da se posuši sam. Tudi tako bo vročina upadla.
Hlajenje je sicer učinkovita, vendar kratkotrajna rešitev, zato morate obvestiti zdravnika in povprašati po ustreznem zdravljenju. Pomembno je, da ne ukrepate sami in otroku ne dajete zdravil, o katerih niste prepričani, da so primerni zanj. Običajno je manjša tudi količina, ki mu jo lahko ponudite. Zdravnik bo vedel, na kaj je vaš otrok alergičen in katera zdravila dobro prenaša. Poleg tega so tu še izjeme, kot je tista, da otroku nikoli ne smete dati aspirina.
Kar še lahko naredite sami pred obiskom zdravnika, je redna hidracija. Otrok naj veliko pije in najbolje, da to niso sladki sokovi, ampak mlačna ali rahlo hladna voda.
Česa ne smete narediti?
Za nasvet seveda lahko vprašate svojo mamo, vendar ne upoštevajte vraž in načinov za ravnanje ob bolezni, ki so se jih posluževale vaše babice. Verjamemo, da skrivajo mnogo modrosti, vendar je potrebno biti pri zdravju previden.
Nekoč je npr. veljalo, da se ob vročini koža masira z alkoholom, ali da se alkohol celo ponudi otroku. Ne storite ne enega ne drugega. Ob masaži z alkoholom lahko pride do vnetja kože, že hlapi pa so za otroka toksični, kaj šele, če bi alkohol zaužil.
Če vročina vztraja več kot 3 dni, se odpravite k zdravniku in ne čakajte doma. Ne poskušajte več domačih pripravkov, saj se lahko stvari precej zakomplicirajo.
Vir: Zadovoljna.rs
Prisluhnite aktivni podkastu!
Alenka Košir nam je pojasnila, zakaj je skrb za stopala tako zelo pomembna ter kako izbrati ustrezno obutev zase.