Kako se lotiti poporodne vadbe?

16. 12. 2023
Deli
Kako se lotiti poporodne vadbe? (foto: Tjaša Babnik)
Tjaša Babnik

Marsikateri novopečeni mamici je prve tedne in mesece po porodu upravičeno težko najti v natrpanem urniku, ki ga narekuje novorojenček, čas zase. Še večji izziv je najti čas za redno telesno aktivnost, ki je ena najpomembnejših za regeneracijo telesa. Zato je diplomirana športna trenerka Tjaša Babnik pred desetletjem kot ena prvih v Sloveniji začela s poporodno vadbo za mamice in dojenčke na domu.

Kako poteka poporodna vadba na domu?

"Ob prvem srečanju se z mamico pogovorim o njeni nosečnosti in porodu, o dosedanji fizični aktivnosti in njenih željah glede oblikovanja telesa. Glede na njene odgovore zasnujem vadbo, ki traja od 40 do 60 minut. Ker mamici ni treba od doma, ne porabi časa za urejanje, nima skrbi z varstvom otroka in s tem, ali bo ta buden ali ne.

Težavnost vaj se glede na pripravljenost mamice stopnjuje. Dojenček je po potrebi v mojem naročju ali pa ga celo vključiva v vaje. Ni se še zgodilo, da ob tem ne bi užival tudi on! Vaje izvajava tudi z elastiko in žogico, poudarek pa dajem tistim vajam, ki krepijo mišice medeničnega dna in trebušne mišice. Na koncu narediva tudi vaje za sprostitev in se pogovoriva o občutkih med vadbo.

Po redni mesečni vadbi (dva do trikrat tedensko) so mamice bolj samozavestne, nimajo težav z bolečinami v križu in imajo več energije, tudi če so noči včasih neprespane," pove Tjaša.

Ne spreglejte:

Poporodno vadbo je izkusila na lastni koži

"Sama sebi sem bila 'poskusni zajček' pri izvajanju vaj po porodu in opazovanju telesa ob tem. Ker sem bila navdušena nad rezultati, sem se odločila to znanje in izkušnje predati naprej," pravi energična Tjaša, ki je diplomirala iz telesne vadbe prvih šest tednov po porodu, med študijem pa je dvakrat rodila.

Tjaša Babnik

Kaj se poleg gibanja še priporoča mladim mamicam za odlično psihofizično počutje?

"Mamica naj bo čim bolj umirjena – tako se bo vse vedno bolje izteklo. Naj bo čuječa in zavestno prisotna v vsakem lepem trenutku, ker čas otrokovega odraščanja kar spolzi skozi prste. Naj si brez slabe vesti vzame čas zase. Odsvetujem branje forumov in priporočam uporabo telefona izključno za fotografiranje otročka. Naj mamica spi, ko spi dojenček in naj se zdravo in raznoliko prehranjuje, da bo imela dobro mleko," svetuje Tjaša.

"Ko se rodi dojenček, se seveda vse vrti okoli njega. Kljub temu naj mamice ne pozabijo, da je dojenček prišel v njihov svet in ne obratno. On naj bo torej tisti, ki se 'prilagodi' načinu življenja mamice. Seveda dojenčku zagotovimo varnost in poskrbimo za njegove potrebe, vendar je pomembno, da zase poskrbita tudi novopečena starša - le takrat, ko sta ona dva zadovoljna, je zadovoljen tudi dojenček," ob tem še dodaja.

Več o poporodni vadbi pri Tjaši si lahko preberete TUKAJ. >

Morda bi vas zanimal tudi ta pogovor s športno trenerko Tjašo: