Če gre verjeti računalniškim izračunom, bo človeštvo že v kratkem zavilo v slepo ulico, v kateri nas ne čaka nič dobrega ...
Najnovejše raziskave, ki temeljijo na umetni inteligenci in kompleksnih računalniških modelih, znova potrjujejo zaskrbljujoče napovedi o prihodnosti človeške civilizacije. Znanstveniki opozarjajo, da bi se družba, kot jo poznamo danes, lahko zlomila že čez 15 let – okoli leta 2040!
Že leta 1972 je raziskovalna skupina z ameriškega Inštituta za tehnologijo Massachusetts (MIT) razvila enega prvih računalniških modelov za napovedovanje prihodnosti planeta. Z analizo podatkov o porabi virov, energiji in rasti prebivalstva, so prišli do sklepa, da se civilizacija sredine 21. stoletja lahko sooči s kolapsom zaradi prekomernega izkoriščanja naravnih virov, piše Krstarica.
Čeprav je bila takratna napoved sprva sprejeta z dvomom, so kasnejše analize pokazale, da so bile projekcije presenetljivo natančne. Leta 2009 so neodvisni raziskovalci znova ovrednotili izvirni model in ugotovili, da se številni dejavniki še naprej gibljejo po enakih trendih.
Podobne ugotovitve je v svoji raziskavi predstavila tudi nizozemska znanstvenica Gaya Herrington, ki je analizirala najnovejše podatke in jih primerjala s projekcijami iz leta 1972. Ugotovila je, da trenutni globalni trendi v veliki meri potrjujejo izvirne napovedi. Po njenih ocenah bi lahko globalna gospodarska rast zastala že do konca tega desetletja, medtem ko bi družbeni kolaps lahko sledil okoli leta 2040.
Kljub resnosti napovedi Herrington ostaja previdno optimistična. Verjame, da je s pravočasnim ukrepanjem še vedno mogoče preprečiti najhujše posledice. Ključni bodo inovativni pristopi v gospodarstvu, usmerjene politike vlad in večja vključenost civilne družbe pri iskanju trajnostnih rešitev za prihodnost.