Priprave na zimo: tako podaljšate življenjsko dobo svojih pletenin

10. 10. 2024
Deli
Priprave na zimo: tako podaljšate življenjsko dobo svojih pletenin (foto: Profimedia)
Profimedia

Prišla je jesen in z njo sezona pletenin, ki pa so slavne zaradi svoje občutljivosti. Ko imate opravka s puloverji, z njimi ravnajte nežno, še zlasti pri pranju.

Pletenine so še posebej občutljive na krčenje in raztezanje. Da bi podaljšali življenjsko dobo svojih puloverjev, je modro poznati vse nevarnosti, ki pretijo tem oblačilom, in nasvete, s pomočjo katerih vas bodo puloverji greli dlje časa.

Ne spreglejte: 

Izogibajte se obešalnikom

Ne glede na njihovo ceno ali material, iz katerega so narejena, pletenih oblačil nikoli ne obešajte na obešalnik. Čeprav mnogi ljudje pogosto obešajo pletenine, je to lahko za oblačila zelo škodljivo.

puloverji, pletenine, pranje, oblačila
Profimedia

Razlog namreč leži v tem, da se pletenine naravno raztezajo zaradi svoje elastičnosti, kar jih naredi bolj udobne za nošenje. Vendar, ko jih obesite na obešalnik, lastna teža oblačila povzroči raztezanje, kar vodi do podaljšanih rokavov, podaljšanih robov in deformacij. Priporočljivo je, da sveže oprane puloverje preprosto zložite in jih postavite v predal ali na polico.

Znanstvenike osupnile veverice, ki so spremenile vedenje: postale so mesojede

Pletenine med pranji oblecite večkrat

Prepogosto pranje pletenin lahko povzroči izgubo vlaken, kar vodi v poškodbo materiala, zato pletenin nikar ne perite po vsakem nošenju. Namesto pogostega pranja uporabite paro za odstranjevanje neprijetnih vonjav, zračenje oblačil ali čiščenje madežev na pleteninah.

Nikoli ne uporabljajte vakuumskih vreč za shranjevanje pletenin

Ena največjih napak pri shranjevanju pletenih kosov je uporaba vakuumskih vreč. Mnoge lastnosti naravnih vlaken so namreč odvisne od zraka v njih, vakuumske vreče pa lahko povzročijo, da oblačila izgubijo svojo naravno strukturo. Prav tako lahko sintetična vlakna pridobijo vonj po plastiki iz vreče.

Nosite plast pod pleteninami

Priporočljivo je, da se pletenine ne nosijo neposredno na koži, temveč da se pod njimi nosi ena plast, na primer bombažna majica. To bo pomagalo pri absorpciji znoja in olj s kože, s čimer boste zaščitili pletenino pred poškodbami in ji podaljšali življenjsko dobo.

Triki, s katerimi bo vaš kruh gotov kot bi mignil: testo bo vzhajalo dvakrat hitreje!

Novo na Metroplay:  Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec