Strokovnjakinja razkrila nekaj preprostih trikov glede pranja perila, s katerimi boste še kako blagodejno vplivali na vaše finančno stanje.
V času, ko cene energije naraščajo, skupaj z njo pa tudi znesek na računu, številna gospodinjstva iščejo načine, kako bi lahko zmanjšala svoje stroške. Eden od najpogosteje uporabljenih gospodinjskih aparatov, ki pomembno prispeva k porabi električne energije, je pralni stroj. A kot opozarja Liz Hunter, komercialna direktorica spletne strani za primerjavo cen Money Expert, lahko že z nekaj preprostimi spremembami pri uporabi dosežemo opazne prihranke.
Liz Hunter poudarja, da so sicer sodobni pralni stroji postali energetsko učinkovitejši, vendar še vedno porabijo veliko vode in energije. Zato priporoča, da perilo peremo izven obdobij največje porabe električne energije – to je med 7. in 9. uro zjutraj ter med 15. in 18. uro popoldne, ko večina ljudi začenja ali zaključuje delovni dan. Namesto tega je smiselno zagnati pralni stroj zgodaj zjutraj, pred 7. uro, ali pozno zvečer.
Dodaten nasvet za varčevanje je tudi ta, da pralnega stroja ne zaganjamo na pol praznega. Če že moramo prati manjšo količino perila, strokovnjakinja svetuje najkrajši možni program pranja – ta porabi manj vode, manj elektrike in poteka pri nižji temperaturi.
Kot idealno temperaturo pranja za vsakodnevne potrebe Hunter navaja 30 stopinj Celzija, kar omogoča okolju prijaznejše in cenejše pranje. Kljub temu pa opozarja, da je treba občasno perilo oprati tudi pri višjih temperaturah, da se znebimo bakterij in neprijetnih vonjav, ki se sčasoma naberejo v notranjosti pralnega stroja.
Pri sušenju perila pa ni odveč opozorilo, da sušilni stroj velja za enega največjih porabnikov elektrike. Tudi tukaj lahko z malenkostjo prihranimo – kot recimo z rednim čiščenjem filtra za vlakna, saj zamašen filter zmanjšuje pretok zraka in podaljšuje čas sušenja. Hunterjeva ob tem še dodaja: "Vsaka malenkost šteje. Če smo pozorni, lahko na dolgi rok bistveno zmanjšamo svoje mesečne stroške energije."