V novi študiji se je izkazalo, da ta metoda poskrbi za bistveno bolj uspešno zdravljenje raka materničnega vratu.
Rak materničnega vratu je posledica okužbe s humanim papilomskim virusom (HPV), ki lahko pri majhnem deležu okuženih žensk povzroči spremembo zdravih celic v rakave. Te celične spremembe potekajo počasi in postopno več let. Zdrave celice se najprej spremenijo v predrakave, iz njih pa se, če jih ne zdravimo, postopno razvije rak.
View this post on Instagram
Ne spreglejte:
- To poceni živilo obvezno vključite v svoje jedi: ščiti vas pred boleznimi, ki so usodne za 40 milijonov ljudi vsako leto
- Sadje, ki preprečuje demenco in varuje srce: čeprav je poceni in na voljo povsod, je pravo bogastvo za zdravje
Globalno je rak materničnega vratu še vedno ena najpogostejših oblik raka pri ženskah, a se pojavnost k sreči zmanjšuje, predvsem zaradi napredka medicine. Od leta 2007 v Sloveniji obstaja cepivo, ki uspešno prepreči okužbe z nekaterimi genotipi HPV, cepljenje pa je brezplačno za vse deklice in dečke v 6. razredu osnovne šole. K preprečevanju nastanka raka dodatno pripomorejo tudi državni programi, namenjeni zgodnjemu odkrivanju predrakavih sprememb materničnega vratu.
Zdaj pa so strokovnjaki prišli do pomembnega preboja tudi na področju samega zdravljenja. Raziskovalci v Londonu so odkrili, da je slednje veliko uspešnejše ob posebni metodi.
Kratka kemoterapija pred pričetkom standardnega zdravljenja
Kemoradiacija, ki vključuje kombinacijo kemoterapije in radioterapije, že od leta 1999 velja za standardno zdravljenje za to vrsto raka. A ta se po zaključenem zdravljenju vrne pri približno 30 % bolnic.
Strokovnjaki v Londonu pa so sedaj preizkusili drugačno metodo: bolnice so pred kemoradiacijo najprej prejele krajšo kemoterapijo. Želeli so ugotoviti, ali lahko "uvodna kemotarapija" pred kemoradiacijo zmanjša tveganje za ponovitev bolezni in smrtnost pri bolnicah z lokalno napredovalim rakom materničnega vratu, ki se še ni razširil na druge organe.
Ekipa raziskovalcev je v raziskavo vključila 500 bolnic iz bolnišnic v Veliki Britaniji, Mehiki, Indiji, Italiji in Braziliji. Naključno so jih razdelili v dve skupini, pri čemer je ena skupina prejela standardno zdravljenje, druga pa novo kombinacijo.
Rezultati so bili povsem presenetljivi: pri bolnicah, ki so bile vključene v skupino z novo kombinacijo, se je tveganje za smrt zmanjšalo kar za 40 %, tveganje za ponovitev raka v naslednjih 5 letih pa se je zmanjšalo za 35 %.
Dostopna in učinkovita metoda
Strokovnjaki, ki so pri raziskavi sodelovali, so nad rezultati povsem navdušeni in pozivajo k uporabi te metode tako v Veliki Britaniji, kakor tudi drugod po svetu.
Dr. Mary McCormack, ena od avtoric raziskave, je dejala: "Ta pristop je preprost način za doseganje pomembnih sprememb z uporabo že obstoječih, cenovno dostopnih zdravil, ki so že odobrena za uporabo pri bolnikih. Nekateri centri za zdravljenje raka so to metodo že začeli uporabljati, zato ni nobenega razloga, da je ne bi ponudili vsem bolnikom, ki prejemajo kemoradiacijo za zdravljenje raka materničnega vratu."
Tudi profesor Jonathan Ledermann, soavtor študije, se strinja s tem, da je krajša kemoterapija povsem izvedljiva. "Dodatni stroški uporabe zdravil, ki so bila vključena v raziskavo, so nizki, kar pomeni, da je to nova oblika zdravljenja, ki jo je mogoče enostavno uvesti v vseh zdravstvenih sistemih in tako bistveno izboljšati možnost preživetja bolnic."
Vsekakor so rezultati zelo spodbudni in strokovnjaki si prizadevajo, da bi novo metodo uporabljalo čim več zdravstvenih ustanov, saj bi na ta način lahko še dodatno preprečili smrti zaradi raka materničnega vratu.
Vir: thesun.co.uk
Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"