Znanstveniki prišli do novega odkritja: umetna inteligenca lahko napove, kdaj bomo umrli

5. 1. 2024
Deli
Izkazalo se je, da lahko s pomočjo umetne inteligence zelo natančno ocenimo, kdaj bomo umrli. (foto: Profimedia)
Profimedia

Tehnologija iz dneva v dan napreduje in znanstveniki neprestano presenečajo z novimi odkritji. Zdaj se je izkazalo, da lahko s pomočjo umetne inteligence zelo natančno ocenimo, kdaj bomo umrli. 

Umetna inteligenca nas danes spremlja na vsakem koraku; v službah, na počitnicah in v prostem času. Lahko nam olajša določena opravila, a je zaradi svojega hitrega napredka včasih prav zastrašujoče opazovati, kaj vse zmore. Med drugim se je izkazalo, da s pomočjo umetne inteligence lahko napovemo tudi čas smrti posameznika.

Kako umetna inteligenca lahko napove prihodnost?

Seveda je nemogoče točno predvideti čas smrti, a se je izkazalo, da umetna inteligenca lahko ponudi veliko bolj točne podatke, kot karkoli drugega. Raziskovalci z Univerze v Kopenhagnu so v sodelovanju s kolegi iz Univerze v ZDA razvili model life2vec. Gre za orodje, ki analizira podatke posameznikov in na podlagi tega oceni, kako dolgo bodo živeli.

Danes poznamo že veliko dejavnikov tveganja za smrt; starost, spol, razne fizične in duševne bolezni, življenjski slog, celo socialni status. Orodje life2vec sistematično obdela veliko količino podatkov o posamezniku (čas rojstva, izobrazba, plača, zakonski stan, osebna in družinska anamneza...) in na ta način oceni, kako dolgo bo neka oseba živela.

Raziskovalci so svoj izum uporabili na 6 milijonih Dancev. Ugotovili so, da orodje life2vec veliko natančneje napove, kako dolgo bomo živeli, kakor bilokatero podobno orodje, ki ga poznamo. Poleg časa smrti orodje lahko oceni osebnost posameznika, pa tudi druge dogodke, ki nas čakajo v prihodnosti.

"Model smo uporabili za obravnavo temeljnega vprašanja: v kolikšni meri lahko napovemo svojo prihodnost na podlagi preteklosti? Tisto, kar je za nas znanstveno zanimivo, ni sama napoved, temveč zmožnost modela, da na podlagi podatkov zagotovi tako natančne odgovore," pravi Sune Lehmann, glavna avtorica članka.

Je uporaba takega orodja sploh etična?

Raziskovalci so s svojim izumom dvignili veliko prahu. Velike polemike so bile o tem, ali je sploh varno umetni inteligenci zaupati tako veliko podatkov o različnih ljudeh. So občutljivi podatki zaščiteni? Je posameznikom, ki bi life2vec uporabljali, zagotovljena zasebnost? Vsa ta vprašanja bi morala biti jasno razčiščena, preden bi orodje lahko uporabljali v družbi.

Nekateri menijo, da bi life2vec lahko predvidel, ali smo nagnjeni k določenim zdravstvenim težavam, kar bi nam pomagalo te težave preventivno preprečiti ali vsaj omiliti. Po drugi strani pa so nekateri prepričani, da poznavanja "časa smrti" lahko prinese nekatere negativne učinke. Če bi nekdo denimo dobil zelo pesimistično diagnozo, bi to lahko vplivalo na njegovo duševno in fizično zdravje.

"Model odpira pomembne pozitivne in negativne perspektive za razpravo. Podobne tehnologije za napovedovanje življenjskih dogodkov in človeškega vedenja se danes že uporabljajo znotraj tehnoloških podjetij. Umetna inteligenca na primer spremlja naše vedenje na družbenih omrežjih, nas izjemno natančno profilira in uporabi te podatke za ocenjevanje našega vedenja. Vsekakor menim, da mora razprava o umetni inteligenci biti del demokratičnega pogovora, da skupaj razmislimo, kam nas pelje tehnologija in ali je to razvoj, ki ga želimo," meni Sune Lehmann.

Ob tem dodaja, da bodo s kolegi model vsekakor razvijali naprej in ugotavljali, kako bi nam ta lahko pomagal pri bolj zdravem življenju.

Vir: dtu.dk

Bonus video: Športna trenerka o novoletnih zaobljubah in zdravem življenjskem slogu

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?