Kako alkohol vpliva na vaš videz? Je prava smrt za kožo, posledice pa trajajo leta

10. 4. 2025
Deli
Kako alkohol vpliva na vaš videz? Je prava smrt za kožo, posledice pa trajajo leta (foto: Profimedia)
Profimedia

Kaj se zgodi, če uživate alkohol? Posledice lahko opazite tudi na svojem videzu.

Ste se kdaj vprašali, kako alkohol vpliva na vaš videz? Ne gre le za mačka naslednje jutro – redno uživanje alkohola pušča dolgotrajne posledice, zlasti na vaši koži.

Preverite, kako se te spremembe kažejo in kaj lahko storite, da jih omilite.

1. Temni podočnjaki

Alkohol vam morda pomaga hitreje zaspati, a kakovost spanja zaradi njega močno trpi. Moteni spalni cikli in pogosto prebujanje ponoči vodijo v utrujenost in izrazite podočnjake. Hladni obkladki lahko pomagajo, a dolgoročna rešitev je le ena: izogibanje alkoholu in vsaj sedem ur kakovostnega spanca na noč.

2. Zabuhlost in napihnjenost

Če se po pitju zbudite z zabuhlim obrazom in napihnjenim trebuhom, je to posledica dehidracije in zadrževanja vode v telesu. Alkohol razdraži tudi želodčno sluznico, kar še dodatno prispeva k neprijetnemu občutku napihnjenosti. Da zmanjšate te simptome, pijte več vode in omejite alkohol.

Pripravite se na gnečo: “Pričakujemo zelo visoko gostoto prometa”

3. Rdečica in rozacea

Če vaš obraz po kozarcu vina postane rdeč, ste morda nagnjeni k rozacei – kroničnemu vnetju kože, ki prizadene predvsem obraz. Alkohol stanje še poslabša, raziskave pa kažejo, da pogosto pitje povečuje tveganje za njen razvoj. 

4. Izpuščaji

Pri nekaterih ljudeh alkohol sproži srbeče, rdeče izpuščaje. To je lahko znak alkoholne intolerance, kjer telo ne zna pravilno presnoviti alkohola. Izpuščaji lahko trajajo od nekaj minut do več dni, pomagajo pa hladni obkladki in antihistaminiki. Seveda pa je najboljša rešitev to, da iz svojega vsakdana izključite alkohol.

5. Celulitis in preobčutljivost na sonce

Pretirano uživanje alkohola lahko poveča tveganje za celulitis – bakterijsko okužbo kože, ki se najpogosteje pojavi na nogah. Alkohol lahko tudi sproži občutljivost na sonce, kar pomeni večjo verjetnost opeklin in mehurjev.

6. Luskavica, prhljaj in seboroični dermatitis

Alkohol je lahko sprožilec za izbruh luskavice ali poslabšanje obstoječih simptomov. Prav tako lahko povzroči prhljaj ali seboroični dermatitis. Pomagajo medicinski šamponi in dobra higiena, pri hujših primerih pa je potrebna pomoč dermatologa. V vsakem primeru je uživanje alkohola odsvetovano.

7. Rak kože

Alkohol pogosto povezujemo z rakom ustne votline, žrela in požiralnika, a lahko poveča tudi tveganje za kožnega. Alkohol upočasni regeneracijo DNK po izpostavljenosti soncu, kar poveča možnost za nastanek kožnih sprememb. 

8. Rdeč in zamašen nos

Pri nekaterih ljudeh alkohol sproži rdečico in zamašen nos, ki je videti podobno kot alergijska reakcija. Pogosteje se pojavlja pri tistih z astmo ali težavami s sinusi. 

Alkohol ne vpliva le na vaše razpoloženje in notranje organe, temveč se močno pozna tudi na koži. Če želite ohraniti zdrav videz in preprečiti resnejše zdravstvene težave, zmanjšajte uživanje alkohola in pijte dovolj vode.

Vir: kafe.rs