Skolioza, išias, hernija, bolečine v križu... Do težav s hrbtenico pride zaradi tega razloga, pravi strokovnjak.
Hrbtenica je eden najpomembnejših delov našega telesa, a žal vse bolj trpi pod "bremenom" sodobnega načina življenja.
Ne spreglejte:
- Zakaj se pozimi znatno poveča tveganje za nastanek ledvičnih kamnov? TO sta dva najpogostejša vzroka (+načini, kako se zaščititi)
- Katera riba je najbolj zdrava za možgane? Strokovnjaki svetujejo, da si jo privoščite vsaj enkrat tedensko
Če izvzamemo genetske predispozicije in poškodbe, je pomanjkanje gibanja glavni razlog, da vse več ljudi trpi zaradi bolečin v hrbtenici. A dr. Ruediger Dahlke, zdravnik, psihterapevt in avtor številnih knjig, opozarja, da težave z diski, premikanje vretenc, slaba drža, skolioza in druge bolezni hrbtenice pogosto izvirajo tudi iz duševnih in psiholoških obremenitev. Stres, "bremena" skrbi, ki si jih nalagamo, so pogosto glavni krivci za težave s hrbtenico.
Diski trpijo pod obremenitvami
Prav diski, elastična jedra med vretenci, so prvi, ki začnejo trpeti zaradi duševnih in duhovnih bremen. Ti delujejo kot amortizerji in se prilagajajo premikom hrbtenice, vendar imajo svoje meje.
"Disk se prilagaja različnim obremenitvam, dokler ne pride do točke, ko vezivno tkivo poči, kar povzroči hernijo diska," pojasnjuje dr. Dahlke. Najpogosteje se hernija pojavi v spodnjih diskih, kjer je obremenitev največja. Čeprav operacija lahko olajša simptome, strokovnjak opozarja, da je to le začasna rešitev. Pravi vzroki se skrivajo globlje – v duševnih bremenih, ki jih nosimo.
Vprašanja za tiste, ki trpijo zaradi težav s hrbtenico
Dr. Dahlke svetuje, da si tisti, ki pogosto trpijo zaradi išiasa, hernije diska ali podobnih težav, zastavijo naslednja vprašanja:
- Kako pošten sem do sebe in drugih?
- Ali se zavzamem za pomembna vprašanja v svojem življenju?
- Sem dovolj prilagodljiv in pripravljen na iskreno ponižnost?
- Ali nosim breme, v katerega niti ne verjamem?
- Kakšne teže prenašam, da bi dosegel priznanje drugih?
Telo odraža duševno stanje
Dr. Dahlke opozarja, da zdravljenje hrbtenice ne more biti samo fizično – potrebno je razumeti tudi čustvene in duševne vzroke težav.
Pri težavah s prvim vratnim vretencem, dr. Dahlke ugotavlja, da gre za simboliko izogibanja odgovornosti. "Edina dolgoročna rešitev je 'postaviti glavo na svoje mesto'. To pomeni, da moramo razčistiti z lastnimi odgovornostmi, ne le fizično, temveč tudi v prenesenem pomenu," pojasnjuje strokovnjak.
Podobno velja za skoliozo ali ukrivljenost hrbtenice, ki je pogosto posledica odklonov od ravnovesja na duševnem nivoju. Ljudje s skoliozo pogosto nezavedno "bežijo" od težav ali se izogibajo iskrenosti.
"Če nekdo 'išče krivine', to lahko vodi v ukrivljeno hrbtenico. Prav tako lahko do težav pride takrat, ko se nečemu pretirano posvečamo, nečemu drugemu pa premalo. Zanimivo je, da je v znatno več primerih hrbtenica ukrivljena v desno, to je moška stran," pojasnjuje in ob tem izpostavlja zanimivo zgodbo svojega pacienta: "Eden od mojih pacientov je s pomočjo terapije ugotovil, da se je njegova skolioza pričela med puberteto, ko se ni mogel zoperstaviti očetu, zato se mu je izmikal."
Vsakodnevni stres, pritiski in nezavedna bremena, ki si jih nalagamo, lahko neposredno vplivajo na zdravje hrbtenice. Rešitev se skriva v celostnem pristopu – tako fizičnem kot duševnem – in iskanju notranjega ravnovesja.
Vir: kafe.rs