Na japonskem otoku Okinava prebivalci slovijo po svojem zdravem življenjskem slogu in dolgoživosti. Med drugim se poslužujejo tudi posebnega trika, ki jim pomaga ohranjati vitko telo in pripomore k daljši življenjski dobi.
Strokovnjaki že vrsto let raziskujejo, zakaj je na otoku Okinava pričakovana življenjska doba veliko daljša ter zakaj imajo tam tako nizko stopnjo bolezni srca, rakavih obolenj ter možganske kapi.
Ne spreglejte:
- Mnogi obožujejo to živilo, a že nekaj grižljajev dnevno lahko pripelje do raka debelega črevesa
- Zvečer pod posteljo postavite aluminijasto folijo: zaščitila vas bo pred to nevarnostjo
Izkazalo se je, da tamkajšnji prebivalci prehranjujejo s pretežno mediteransko dieto, hkrati pa so tudi precej fizično aktivni. Obenem imajo pestro družabno življenje, kar naj bi še dodatno pripomoglo k zdravju in dobremu počutju.
Obenem pa se prebivalci Okinave poslužujejo posebne metode, ki jim pomaga ohranjati zdravo telesno težo.
Spoznajte "Hara hachi bu"
Gre za japonski izraz, ki pomeni: "Jej, dokler nisi 80 % sit." S tem izrazom se prebivalci Okinave želijo opomniti na to, da je prenajedanje nepotrebno in da je čisto dovolj, če svoj želodec "napolnimo" le za 80 odstotkov.
Strokovnjaki pravijo, da se ravno s pomočjo tega trika lahko izognemo prenajedanju in posledično prekomerni telesni teži.
Kako deluje?
Bistvo njihove metode je bolj zavestno prehranjevanje. Priporočljivo je, da si že vnaprej pripravimo 20 % manjše obroke, kakor običajno, med samim obrokom pa se osredotočimo samo na svoje telo: kako se počutimo in koliko smo zares siti?
Naši možgani običajno ne dobijo takoj informacije, da smo siti. Če torej prenehamo jesti, ko smo 80-odstotno siti, bomo (kljub temu, da smo prenehali z uživanjem hrane) čez približno 20 minut občutili popolno, prijetno sitost.
Če pa nehamo jesti komaj takrat, ko občutimo popolno sitost, bomo čez približno 20 minut morda prekomerno siti, kar lahko vodi v nelagodje in pridobivanje telesne teže.
Z omenjeno tehniko se torej izognemo prenajedanju in s tem pridobivanju odvečne telesne teže, obenem pa se naučimo bolje prisluhniti svojemu telesu in upoštevati lastne potrebe.
Seveda pa je poleg metode pomembno, da poskrbimo za uravnoteženo prehrano. Še posebej pomembno je, da v svoje obroke vključimo zadostno mero beljakovin in vlaknin, ki poleg blagodejnih učinkov na zdravje prispevajo k občutku sitosti in nas tako še dodatno zaščitijo pred prenajedanjem.
Vir: health.clevelandclinic.org