Katalin Karikó je prejšnji ponedeljek prejela Nobelovo nagrado za fiziologijo in medicino. Njena raziskava z ameriškim znanstvenikom Drewom Weissmanom, s katerim si deli nagrado, je postavila temelje za cepiva proti covidu-19, ki sta jih razvila BioNTech-Pfizer in Moderna.
Verjetno je malo Nobelovih nagrajence sodelovalo pri reševanju več življenj, kot Karikó in Weissman. Neka študija ocenjuje, da so samo v ZDA cepiva preprečila več kot 3 milijone smrti in 18 milijonov hospitalizacij ter prihranila več kot 1 bilijon dolarjev. V svetovnem merilu je bil učinek seveda še večji.
Morda vas zanima: 11 hobijev, za katere znanost pravi, da bodo trenirali tudi vaše možgane
Vztrajnost
Kariera znanstvenice rojene na Madžarskem, ki se je pri 30-ih letih z možem in hčerko preselila v ZDA, nam je lahko velika lekcija o vztrajnosti. Njeno delo na mRNA, genetskem posredniku, ki pošilja navodila DNK za izdelavo specifičnih beljakovin, je bilo pogosto zavrnjeno.
Med študijem na Univerzi v Pensilvaniji je imela težave z zagotavljanjem nepovratnih sredstev in je hodila od laboratorija do laboratorija. Kljub temu, da je bila štirikrat degradirana in zavrnjena, pravi, da nikoli ni pomislila, da bi se osredotočila na drugo raziskavo.
"Ko sem delala raziskavo, sem videla upanje," je povedala za CNBC Make It. "Leta 1989 nihče ni mislil, da je mRNA uporabna. Počutila sem se uspešno, ko so me drugi imeli za neuspešno, ker sem imela popoln nadzor nad tem, kar sem počela,« pravi.
Zlata olimpijka
Njena vztrajnost in samozavest nista naredili samo dobre znanstvenice, pravi. Zaradi teh lastnosti je bila tudi dobra mama.
Njena hči Susan Francia je dvakratna dobitnica zlate olimpijske medalje. Ima dodiplomski in magistrski študij na Univerzi v Pensilvaniji ter MBA na Univerzi v Kaliforniji v Los Angelesu.
Ko ljudje vprašajo Karikó, kako uskladiti zahtevno kariero in otroka, kot je ona, pravi: "Samo povedala sem jim, nisem preveč pomagala. Namesto da svoje otroke božate, jim dajte zgled.Otrok je del družine in ima svoje obveznosti."
Karikó pravi, da je bila Francia med odraščanjem vedno zelo atletska, vendar v nobenem športu ni zares blestela. Ker je bila 187 centimetrov, so mnogi mislili, da bi bila dobra v košarki. Temu ni bilo tako.Vendar je bila tako kot njena mama tako pozitivna kot vztrajna.
"Njene trofeje in pohvale so bile 'najbolj napredovala', kar pomeni, da se je vsak dan trudila ali 'najbolj navdušena,'” pravi Karikó. Te lastnosti so se sčasoma izkazale za koristne, ko se je v drugem letniku pridružila veslaški ekipi na Univerzi v Pensilvaniji, kjer je obiskovala šolo od leta 2000 do 2004.
Nato se je pridružila ameriški veslaški reprezentanci in osvojila zlato medaljo na olimpijskih igrah leta 2008 in leta 2012.
"Vedno je govorila, da se na 500 metrih počutiš, kot da sediš v kislini, nato pa do konca dirke pritiska samo tvoj um," pravi Karikó. Mama pravi, da Franciin uspeh ni bil posledica tega, da je bila vpisana v dodatne tečaje ali inštrukcije. To je bilo od opazovanja ljudi okoli nje, kako so odločni in osredotočeni.
"Opazuješ svoje starše in njihov odnos drug do drugega ter kakšen odnos imajo do tvojih starih staršev, sosedov, prijateljev," pravi. "V šoli opazuješ, kako se obnašajo tvoji učitelji. To je tisto, kar te oblikuje.”
Videti, da njeni starši trdo delajo in ohranjajo pozitivno miselnost, pravi Karikó, je bilo za Franciin razvoj pomembnejše od drugih stvari, ki jih lahko kupi denar. Otroci prav tako čutijo ponos in neodvisnost, ko imajo nekaj avtonomije, dodaja.
"Ob 6. uri zjutraj sem bila v laboratoriju, da nisem padla v jutranjo prometno gnečo, moja hči je vedela, da mora vstati, včasih pa je morala pripraviti zajtrk za mojega moža, ki je delal pozno v službo in je prihajal domov zjutraj," pravi.
"Otrok je del družine in ima odgovornosti." Otroci pobirajo vaše navade, ne besed, pravi Karikó. Najboljši način za vzgojo odpornega otroka je, da sami pokažete to lastnost.
Morda bi vas zanimal tudi podkast, ki ga vodi Borut Pahor: