Ne glede na to, ali želimo odstraniti vodni kamen, površine razkužiti ali se znebiti neprijetnih vonjav … Za čiščenje mnogi radi uporabijo preizkušeno domače čistilo – kis.
S kisom je mogoče očistiti veliko stvari, ne le vodnega kamna. Odličen je za čiščenje hladilnika in (mikrovalovne) pečice – tako vam ni treba skrbeti, da bi hrana prišla v stik z nevarnimi kemikalijami –, umivalnika, oken, vrtnega pohištva, tepihov, fug (razen, če so te poškodovane) in odtokov …
Toda obstaja ena stvar v kopalnici, za katero ne smete uporabiti kisa – glava prhe.
Zato glave prhe nikoli ne čistite s kisom
Če imate težave s trdo vodo ali čiščenje prhe radi odlagate, je težko preprečiti nabiranje vodnega kamna. Na začetku je to morda le vizualen problem, a sčasoma postane precej bolj nadležno – ko začne voda pršiti v vse smeri, le tja, kamor bi morala, ne. Takrat je zagotovo čas za čiščenje. Tod kis morda ni najboljša ideja. Zakaj?
Kis je koroziven in je lahko preagresiven za nekatera gumijasta tesnila in plastično površino – na dolgi rok lahko glavo prhe poškoduje.
Ne spreglejte še:
- Poceni živilo, ki v hipu odstrani vodni kamen in madeže (bolje od kisa in sode bikarbone)
- Kaj se zgodi, če stopala vsak dan namakate v kisu
- Zakaj male potrebe ne bi smeli nikoli opravljati pod prho (to še posebej velja za ženske)
Česa še ni priporočljivo čistiti s kisom?
Čeprav je kis idealen za čiščenje večine prostorov in predmetov, obstajajo površine, pri katerih je treba biti previden.
S kisom raje ne čistite (oz. to počnite zelo premišljeno):
- granita, marmorja, kremena in kamnitih talnih ploščic. Raje uporabite blag detergent.
- S kisom prav tako ni priporočljivo čistiti površine, ki ne reagirajo dobro na kislino, kot so nelakirane medeninaste pipe. Za čiščenje uporabite posebna čistila.
- Previdni bodite tudi pri parketu in povoščenem lesu. Kis, čeprav razredčen, lahko les sčasoma deformira, je za idealhome.co.uk razložila strokovnjakinja.
- Prav tako tega domačega čistila ne uporabite za čiščenje elektronskih naprav, denimo ekranov, ter nekaterih naprav, pri katerih je nevarnost, da bi kis poškodoval cevi in gumijasta tesnila, kot so pomivalni in pralni stroj. Pred čiščenjem gospodinjskih aparatov vedno preverite navodila proizvajalca.
Preberite tudi:
TA nedolžna pripomba jo je pahnila v 13-letni boj z anoreksijo