Kislemu zelju vedno dodajte to sestavino: pospešuje kisanje, preprečuje kvarjenje in izboljša okus

14. 11. 2024
Deli
Kislemu zelju vedno dodajte to sestavino: pospešuje kisanje, preprečuje kvarjenje in izboljša okus (foto: Profimedia)
Profimedia

Če kislo zelje pripravljate sami doma, morate obvezno poznati ta trik.

Pozitivne učinke kislega zelja je poznal že Hipokrat, znameniti Sebastian Kneipp pa je kislo zelje označil kot "krtačo za želodec in črevesje". Mornarji so si na dolgih potovanjih z uživanjem kislega zelja pomagali proti skorbutu.

Kislo zelje velja za "superživilo", saj je bogato z vitamini, kot so vitamin C, A, B1, B2, B3, B6, B12, K in E. Prav tako je polno pomembnih mineralov, kot so kalcij, fosfor, kalij, magnezij in železo. Dodatno je kislo zelje odličen vir vlaknin, proces kisanja pa ustvarja tudi koristne bakterije, ki še dodatno pripomorejo k zdravju črevesja.

Ne spreglejte:

Kislemu zelju dodajte hren

Če kisate zelje doma, je dobro vedeti, katera sestavina lahko izboljša njegov okus in hkrati prepreči kvarjenje. Gre za hren: ta namreč lahko pospeši proces kisanja, prepreči kvarjenje in izboljša okus kislega zelja.

Za lepšo, zlato rumeno barvo kislega zelja, lahko dodate pest mlete koruze. Ljubitelji pikantnih okusov lahko dodate tudi mleto pekočo papriko. Za boljši okus lahko zelju dodate tudi kak lovorjev list.

Pravilno in naravno skisano zelje je  mehko, a še hrustljavo in ima prijeten vonj po kislem. Zelje, ki smrdi po plesni ali gnilobi, je premehko, preslano, močno prekislo ali celo rožnato obarvano, ni bilo pravilno skisano in ni primerno za uživanje.

Vir: krstarica.com

Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del