Nekateri kostno juho opevajo kot čudežno tekočino, menijo, da pomaga pri vsem, od bolečin v sklepih do suhe in starajoče kože. Je kostna juha res eliksir mladosti?
V kitajski medicini se kostna juha uporablja že tisočletja. Velja za hranljiv napitek, ki lahko okrepi ledvice, zdravje prebave in imunski sistem. Uporablja se tudi za zdravljenje različnih stanj, kot so astma, prehlad in prebavne motnje. Pogosto naj bi jo pili preventivno.
In čeprav tudi v zahodnem svetu ni nič novega, je šele pred nekaj leti pridobila sloves superživila – kar gre morda pripisati tudi dejstvu, da ustreza dvema priljubljenima prehranjevalnima pristopoma: paleo in keto dieti.
PREVERITE ŠE: Teh diet raje ne preizkušajte! (Nasvet strokovnjaka)
Kostna juha se sicer pripravlja iz živalskih kosti, z dolgotrajnim kuhanjem, običajno 24 do 48 ur, da se iz kosti izvlečejo vse hranilne snovi. Nekateri dodajajo tudi zelenjavo, začimbe in zelišča. Juha je tako polna hranil, bogata s protivnetnimi aminokislinami, biološko razpoložljivimi minerali in … vsebuje kolagen.
Juha naj bi imela številne koristi za zdravje, pišejo na strani Harvard health publishing. Med njimi so: lajšanje bolečin v sklepih, krepitev kosti, spodbujanje zdravega imunskega sistema in črevesja. Prav tako naj bi imela pozitiven učinek na zdravje kože, ker je bogata s kolagenom.
Zakaj je to pomembno? Proizvodnja kolagena se začne s starostjo upočasnjevati. Kot je pokazala raziskava, objavljena v publikaciji Journal of Anatomy, je koža pri starosti enega meseca vsebovala 85,77 % kolagena, medtem ko je koža 49-letne in 90-letne osebe okoli 72 oziroma le še 56,63 %.
Veliko posameznikov tako razmišlja, da s pitjem zvarkov, ki so bogati s kolagenom (kot je kostna juha), preprosto izbrišejo gubice na obrazu.
Kakšna je resnica?
Res je, obstaja močna povezava med črevesjem in kožo in to je nekaj, čemur se znanost vse bolj posveča, pišejo na strani everydayhealth.com. A je žal nemogoče določiti, kam bodo po zaužitju šla določena hranila. Uživanje kolagena ne pomeni večje količine kolagena.
Z drugimi besedami: vsakodnevno srkanje kostne juhe ne poveča količine kolagena v koži.
Kolagen se v prebavnem sistemu razgradi na aminokisline, ki se nato absorbirajo v krvni obtok. Žal ni zagotovila, da bodo dosegla določena tkiva, kot bi si želeli – denimo kožo. Ponavadi hranila pridejo najprej do najbolj pomembnih organov, kot so srce, možgani in jetra. Zato so lasje, koža in nohti običajno prvi, kjer lahko opazim spremembe.
A čeprav kostna juha ne nudi nujno tolikšnih koristi za kožo, kot so menili mnogi, to ne pomeni, da je slaba za vas. Polna je hranil, ki jih telo potrebuje. Zavedati se je le treba, da ne gre za čarobno palčko, s katero bi lahko preprosto izbrisali nekaj let.
Viri: Harvard Health Publishing, everydayhealth.com, Cleveland Clinic