Občutite mir, tišino in sprostitev, ko ste ob vodi ali na plaži ob morju? To se vam ne dozdeva, v resnici je tako. Pravzaprav je znanstvenik Wallace J. Nichols skoval izraz "modri um". Po njegovih besedah izraz "modri um" opisuje blago meditativno stanje, v katerega zapademo v bližini, v, na ali pod vodo, piše Greatist.
Voda deluje na vseh 5 čutil
Vodo doživljamo z vsemi čutili: Voda deluje na vseh pet čutil hkrati in nam daje popolnoma poglobljeno izkušnjo. Predstavljajte si, da plavate v mirnem zalivu. Voda je hladna, mehka ob vaši koži, teče in valovi med premikanjem. V zraku je slan vonj, ki ga lahko zavohate, ko ga vdihnete. Mogoče lahko zavohate morske alge. Prizor je preplavljen z zeleno in modro, vi pa opazujete ples sončne svetlobe na gladini vode. Ne moremo si zamisliti bolj sproščenega kraja.
Modra je terapevtska
Modra barva ima terapevtski učinek: če pogledate morje ali jezero, kjer je naslikano nebo, njihovi modri svetlobni valovi delujejo na vas čarobno. Znano je, da modra barva zaradi svoje specifične valovne dolžine deluje pomirjujoče, sproščujoče, a energično na naše ume in telo. Barva oceanovDrugi razlog, zakaj nas modra barva tako pomirja, je po mnenju nekaterih znanstvenikov ta, da smo se razvili na planetu, kjer modra barva oceanov prevladuje nad kopnim.
Preberite še: Sredozemski turizem se ruši: Ekstremna vročina v Evropi postaja nova normalnost, zato turisti iščejo hladnejše destinacije
Zakaj se pod vodo počutite "zen"?
Bivanje v vodi uravnovesi naše hormone: Ste se kdaj vprašali, zakaj se ob plavanju ali potapljanju pod vodo počutite tako "zen"? Vse se zmanjša na zmanjšanje kateholaminov, hormonov, ki so odgovorni za našo reakcijo 'boj ali beg'. Kateholamine proizvajajo nadledvične žleze, ko ste fizično ali čustveno obremenjeni, kar poveča vaš krvni tlak, srčni utrip in hitrost dihanja. Ko ste potopljeni v vodo, vaše telo pošlje signale za spremembo ravnovesja kateholaminov, ravni, ki je podobna ravnovesju, ki ga najdemo, ko meditirate ali se sprostite. Torej, ko plavate, dejansko meditirate v vodi.
Naravo imamo v genih
Imamo prirojeno povezavo z naravo: med evolucijo smo veliko več milijonov let preživeli v odprtih savanah in praznih obalah kot v današnjih betonskih džunglah. Zato je logično, da se takoj, ko se znajdemo v teh naravnih okoljih, počutimo sproščeni. Leta 1984 je biolog in naravoslovec Edward O. Wilson skoval izraz »biofilija«, da bi opisal svojo teorijo, da imamo ljudje instinktivno povezavo z naravo, ki je zakoreninjena v naših genih.
Roza šum
Gibanje vode ustvarja pomirjujoč roza hrup: ne glede na to, ali gre za morske valove ali celo umetne valove v bazenu ali samo za žuborenje reke, zvoki, ki jih slišite, sodijo v kategorijo t.i. roza šum. Podoben je znanemu belemu šumu, vendar bolj gladek, umirjen, pomirjujoč; je neprekinjen, neopisljiv zvok, ki enakovredno združuje vse zvočne frekvence, ki jih človeško uho sliši in vam lahko celo pomaga pri boljšem spanju.
Preberite še: Znana plezalka brutalno iskreno o motnjah hranjenja: "Verjela sem, da moram stradati, če želim biti odlična"
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?