Najboljša domača zdravila za trden spanec

29. 9. 2016 | Vir: Lisa
Deli
Najboljša domača zdravila za trden spanec (foto: Profimedia)
Profimedia

Če ponoči ne najdete miru, ni treba vedno takoj poseči po močnih zdravilih.

Čedalje več ljudi se ponoči zbuja ali pa kar ne najde miru. Zato posežejo po sintetičnih uspavalih, od katerih pa lahko hitro postanejo odvisni. Naravna alternativa se ponuja v domači ali rastlinski lekarni. Telo spet spravijo v ravnovesje, vendar ne razvije odvisnosti od njih.

Hmelj

Čreslovine in eterična olja rastline delujejo v telesu podobno kot spalni hormon melatonin in skrajšajo čas, da zaspimo.

Recept za čaj: 2 žlički hmeljevih storžkov prelijte s skodelico vroče vode, tekočino po 5 minutah precedite in jo popijte pol ure pred spanjem.

Pasijonka

Zdravilni učinek spodbujajo predvsem flavonoidi, ki skupaj z drugimi sestavinami blažijo nervozna nemirna stanja in tudi motnje spanja, izčrpanost in nemir.

Recept za čaj: 1 do 2 žlički pasijonke prelijte s skodelico vrele vode, pustite stati 10 minut, precedite in popijte v kratkih požirkih.

Baldrijan

Že od nekdaj vemo, da dobro vpliva na spanec. Raziskave baldrijanovega izvlečka iz korenin so pokazale, da rastlina sicer ne pomaga tako hitro kot kemijsko uspavalo, vendar pa nas uspava na zdrav način. Na dolgi rok se izboljša tudi kakovost spanca.

Čez dan se ne pojavijo stranski učinki utrujenosti, kot se to rado zgodi pri uspavalnih tabletah. Tako kot pri preostalih rastlinskih uspavalih potrebuje dva tedna, da so opazni pozitivni učinki.

Recept za čaj: 1 do 2 žlički baldrijanove korenine poparite s skodelico vode. Pustite stati 10 do 15 minut.

Melisa

Že slavni zdravnik Paracelsus (1493–1541) je prisegal na njeno zdravilno moč in jo je imenoval zlato medicine. Melisa sicer ni neposredno uspavalo, je pa rastlina, ki telo lepo pripravi na spanec. Predvsem zahvaljujoč eteričnim oljem v listih. V njih sta citral in citronellal, ki poskrbita za tipičen limonast vonj.

Recept za čaj: 1 žličko posušenih listov melise prelijte s skodelico vrele vode in pustite stati najmanj 10 minut.

Šentjanževka

Učinkovine iz rumenih cvetov rastline so znane predvsem kot rastlinski antidepresiv. Ker pa so depresije pogosto povezane z motnjami spanja, lahko šentjanževka pripomore tudi k mirnejšemu nočnemu spancu.

Recept za čaj: zaradi nihajoče koncentracije učinkovin se ne priporoča več priprava čaja. Raje posezite po naravnih preparatih rastline, ki jih dobite v lekarni.

Med v mleku – ali pa v mandljevem mleku

Klasičen napitek za boljši spanec – nanj so prisegale že naše babice. Mleko vsebuje aminokislino triptofan, ki jo telo potrebuje, da lahko možgani proizvajajo hormon sreče serotonin. Učinek lahko še povečate, tako da namesto kravjega uporabite mandljevo mleko.

Sivkino olje

Substanci linalol in linalin acetat naj bi po študijah pozitivno vplivala na spanec in psiho. Poleg tega naj bi sivkino olje blažilo občutke strahu. Pogosto je dovolj, če nekaj kapljic olja kanete na vzglavnik ali pa v izparilnik na grelnem telesu.

Magnezij

Tudi vnos magnezija lahko poskrbi za dober spanec. 'Sol notranjega miru' namreč blaži krče mišic in živčevja.

Preverite še: Napitek, ki vas bo uspaval hitreje od tablet

Da bo noč lahka

  • Tema: Možgani izločijo zadostno količino spalnega hormona melatonina le takrat, kadar je dovolj temno.
  • Redni ritem: V posteljo pojdite ob vedno istem času – tudi ob koncu tedna.
  • Nobenega alkohola: Zaradi alkohola smo sicer utrujeni, vendar ta moti spanec. Ponoči se prebudimo in težko zaspimo nazaj.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?