Najboljše gnojilo za paradižnik: pridelki bodo dvakrat večji, rastline pa odpornejše na bolezni

11. 4. 2025
Deli
Najboljše gnojilo za paradižnik: pridelki bodo dvakrat večji, rastline pa odpornejše na bolezni (foto: Profimedia)
Profimedia

To naravno gnojilo bo poskrbelo za bujne pridelke in hkrati zagotovilo zaščito pred škodljivci.

Če vam je po koncu kurilne sezone ostal lesni pepel, ga nikar ne zavrzite – lahko ga uporabite za boljšo rast paradižnika.

Tukaj so štirje načini, kako pepel koristi paradižniku:

Pepel kot gnojilo

Lesni pepel vsebuje veliko hranilnih snovi, ki jih paradižnik zlahka vsrka. Sestava je sicer odvisna od vrste lesa – trda drevesa naj bi imela več hranil kot mehka – a v vsakem primeru bo pepel bogat s kalijem, magnezijem in kalcijem.

Kalcij ohranja paradižnik zdravega in preprečuje gnitje plodov na cvetnem koncu. Kalij pa je ključ do obilnega pridelka – poveča ga lahko celo za dvakrat! Magnezij je pomemben za močne in zelene liste, ki učinkovito sprejemajo sončno svetlobo.

Uravnavanje pH tal

Paradižnik zna biti precej zahteven glede zemlje. Potrebuje veliko hranil, a pomembna je tudi prava pH vrednost. Najraje ima rahlo kisla tla, s pH tik pod 7. Če je zemlja preveč kisla, rastlina ne bo dobro uspevala. Pri odpravljanju te težave vam lahko pomaga pepel, ki vsebuje kalcij in druge snovi, ki pomagajo nevtralizirati kislost, hkrati pa ne povzroči prevelike alkalnosti.

Naravna zaščita pred škodljivci

Lesni pepel odganja polže in uši. Sol, ki je v pepelu, jim ni po godu. Pomembno pa je, da pepel ni moker – ko se osuši, ga potresite okoli rastlin, a pazite, da ne pride v stik z listi in steblom, saj lahko povzroči opekline.

Dodatna vrednost za kompost

Zaradi visoke vsebnosti kalija je pepel odličen za kompost. Občasno ga dodajte na kompostni kup skupaj z ostalimi materiali in izboljšala se bo hranilna vrednost komposta.

Vir: krstarica.com

Če hujšate, si za zajtrk privoščite ta živila: topijo maščobo in skrbijo za občutek sitosti