Ko vaši lasje postajajo tanjši in se začne kazati nastanek plešastih lis, potem morate ukrepati. Preventiva je najpomembnejša.
Globinska nega
Da bi suhim in poškodovanim lasem brez leska zares pomagali, jim vsakih šest do sedem pranj privoščite globinsko nego.
Uporabite maske ali kreme. Pogosto zadostuje, če jih na laseh pustite le nekaj minut, obstajajo pa tudi takšne, ki jih ni treba spirati. Priporočamo, da jih uporabite, če se vam mudi, sicer pa ne, ker se sestavine nalagajo na povrhnjico las in jih na dolgi rok obtežijo.
Boljše za dolgotrajno nego in zdravje vaših las so globinske maske, ki učinkujejo v petih minutah, nato pa jih temeljito sperete. Lase po takšnem pranju rahlo obrišite z brisačo. V zelo poškodovanih laseh bo maska prodrla globlje in s tem povečala učinek, če po njenem nanosu lase zavijete v toplo brisačo in pustite, da učinkuje nekaj minut dlje. Brisačo lahko segrejete kar s sušilnikom. Seveda je tudi po takšni negi potrebno temeljito izpiranje.
Kura iz toplih olj
Zelo učinkovita in naravna za suhe in poškodovane lase je kura iz toplih olj: 1 ali 2 žlici toplega olivnega ali mandljevega olja utrite v vlažne ali suhe lase in pustite, da učinkuje vsaj eno uro ali pa kar čez noč. Lase seveda zavijte v brisačo. Po končani terapiji jih dobro umijte z nežnim šamponom.
K dobremu rezultatu pripomore nega konic
Tanke konice so pogoste tudi pri zdravih laseh, ker je ta del najstarejši. Zato so tudi bolj občutljive in tako velikokrat poškodovane in razcepljene.
Poleg tega se največkrat drgnejo ob oblačila in ovratnike, primanjkuje pa jim tudi lastne obrambe, saj maščoba, ki je varovalo las, največkrat do njih sploh ne zdrsi. Tako se konice še hitreje poškodujejo ali celo zlomijo.
Zato je posebej dobrodošla dodatna nega: serumi za konice, ki obdajo las in zlepijo razcepljene dele ter tako lase ščitijo pred nadaljnjim cepljenjem in fizičnimi zunanjimi vplivi. Če imajo dodan keratin, krepijo konice in preprečujejo njihovo lomljenje. Po umivanju izdelek nežno utrite v konice las.
Konice lahko zaščitite vsak dan, npr. zjutraj pred česanjem utrite izdelek v suhe lase. Dodale boste lesk, jih zaščitile in za nekaj dni odločile obisk pri frizerju.
Po umivanju lase nežno razvozlajte
Ta problem imajo predvsem dolgolaske: po umivanju so lasje tako zavozlani in prepleteni, da jih kar težko počešemo. Vzemite si čas! Nikar na silo in v naglici ne vlecite in češite las, kajti mokri so veliko bolj občutljivi in se hitreje strgajo.
Če jih češete na silo, lahko poškodujete njihovo povrhnjico in kmalu bodo poškodovani ter brez leska. Zato mokre lase najprej počešite z redkim glavnikom ali krtačo iz naravnih ščetin.
Takole bo šlo najlažje: lase počešite s prsti, nato pa z glavnikom, najprej konice. Ne obračajte glave navzdol, ker je česanje mokrih las še težje. Nato počešite od zgoraj navzdol in vsakič začnite nekaj centimetrov višje proti lasišču. Šele ko ste počesale vse lase, se lahko lotite sušenja, tudi s krtačo.
Če pa vse to ne pomaga in imate še vedno vozle (predvsem zelo skodrani ali zelo, zelo dolgi lasje), pred česanjem na lase nanesite izdelek za lažje česanje ali balzam, ki se ne izpira. Ti izdelki ovijejo las in z negovalnimi sestavinami in olji zgladijo povrhnjico, da glavnik kar sam drsi po laseh.
Sušenje z brisačo? Bodite previdni!
Si po umivanju z brisačo zdrgnete lase skoraj do suhega? To vam odsvetujemo, ker pri tem drgnete povrhnjico, odpirate luske las in ti postanejo zavozlani, ne sijoči in se lomijo.
Raje še z mokrih las od korena do konic iztisnite vodo, nato pa jih samo zavijte v suho brisačo. Ta bo iz las nežno vpila vodo, vi pa si med tem lahko vzamete pet minut časa za masko ali drugo opravilo, za katero nikoli nimate časa.
Trik s sušilnikom za še več leska
Najbolje je, da lase sušite na zraku, kajti res je, da vroč zrak iz sušilnika lahko poškoduje lase – ni pa nujno!
Če upoštevate nekaj nasvetov, lahko lase brez skrbi sušite vsak dan: Sušilnik naravnajte na najnižjo moč pihanja in na srednje topel zrak.
Nos sušilnika držite vsaj 20 cm stran od las. Tako boste pričarale tisti pravi lesk: pramen za pramenom češite z okroglo krtačo iz naravnih ščetin, pri čemer sušilnik z nastavkom za usmerjanje zraka držite tako, da zrak potuje v smeri od korenin proti konicam. Tako topel (ne vroč) zrak dodatno gladi las in zapira luske na površini.
Dobro pa je, če pred sušenjem uporabljate izdelke, ki varujejo lase pred vročim zrakom iz sušilnika. Prav tako preprečujejo, da bi se las med sušenjem izsušil. Priporočamo ga vsem, ki imate težave z naelektrenostjo las, saj jo preprečuje, poleg tega pa pričara tudi bogat lesk.
Iz revije Lisa