Pripravite se na spremembe na koži. Vaša mala kepica sreče lahko na vas pusti tudi nekaj znamenj, ki jim pravimo strije. A za vse ni kriv le malček, temveč tudi vaši hormoni, ki se kar precej lotijo kakovosti vaše kože in las. Preberite, na kaj morate biti še posebej pozorni in česa raje ne počnite.
1. Pigmentacija
Pigmentacija kože je eden izmed značilnejših znakov nosečnosti. Lahko je generalizirana ali lokalizirana.
Večina kožnih sprememb v nosečnosti nastane kot posledica aktivnejšega izločanja hormonov, ki ga v tem obdobju proizvaja ženski organizem. Prav zaradi aktivnejšega izločanja hormonov kožne spremembe v nosečnosti sprejmemo kot normalen stranski pojav in jih ne obravnavamo kot bolezen.
2. Pajkasta znamenja.
Majhni skupki razširjenih kapilar (majhnih krvnih žil), imenovani tudi pajkasta znamenja, se najpogosteje pojavijo na licih. V nosečnosti so pogosti, sploh če ste zanje dovzetni. Povzroča jih povečana količina krvi, ki dodatno pritiska na kapilare, te pa so v nosečnosti bolj občutljive.
Da bi zmanjšali možnost njihovega pojava, zaščitite obraz pred hudim mrazom ali vročino, saj oboje povzroči njihov nastanek. Stanje se bo izboljšalo po porodu, ko se bo raven hormonov znova ustalila.
3. Mozolji
Ne stiskajte si mozoljev: nekatere ženske so za vizualne posledice aken imune, druge z načeto samozavestjo povsem nepotrebno zaskrbljene.
Farmakološkemu zdravljenju aken se je treba v nosečnosti v celoti odpovedati. Trg je prepoln izdelkov za nego aknaste kože. Kupujte izdelke, ki ne vsebujejo parabenov in eteričnih olj. Prvi vplivajo na hormonsko ravnovesje (parabeni imitirajo delovanje estrogenov) drugi povzročajo mastno kožo. Obraz umijte vsaj dvakrat na dan, dobro ga izperite z mlačno vodo.
Pijte veliko vode, ki pomaga ohraniti vlažnost vaše kože. Mozoljev ne stiskajte, saj lahko tvegate bakterijsko okužbo. In če ne prej, po devetih mesecih zagotovo izginejo.
4. Antiperspiranti
Ne uporabljajte antiperspirantov: aluminij, ki ga pogosto najdemo v antiperspirantih, je lahko zelo nevarna kemikalija. Skozi kožo pronica v vaše telo in lahko poškoduje dojenčka.
Ko kupujete dezodorant, podrobno preberite etikete, najbolje je, da izberete povsem naravno kozmetiko.
5. Nohti
Pomislite, ko si lakirate nohte. Laki za nohte in odstranjevalci laka največkrat vsebujejo strupene kemikalije – na primer formaldehid in toluen. Oba konzervansa sta zelo škodljiva.
Seveda vam ni treba med nosečnostjo pozabiti na lepe nohte, le lake, ki ne vsebujejo formaldehida, izberite.
6. Kreme
Pozabite na kremo za gube in na belilce zob. Vse kreme za svetlenje kože in paste z belilom za zobe vsebujejo retinol, kemikalijo, ki se je je treba izogibati med nosečnostjo. Tudi kreme pri gubam navadno vsebujejo retinol.
7. Ščetkanje zob
Pozor pri ščetkanju zob. Izberite dobro zobno kremo, na kateri je označeno, da ne vsebuje strupenih snovi. Naj ne vsebuje sredstev za beljenje.
8. Vzemite si čas in raziščite ponudbo
Ko boste enkrat vedeli, kaj lahko in česa ne smete uporabljati med nosečnostjo, sedite za računalnik in poiščite izdelke, ki so naravni, kakovostni in ne bodo škodili ne vam ne vašemu otroku. Pridružite se kakšnemu forumu nosečnic, to so pravi zakladi znanja.
9. Posvetujte se s strokovnjaki
Če imate težave, se obrnite na svojega ginekologa ali za nasvet vprašajte dermatologa. Zdravniki vam bodo najbolj znali svetovati, katera zdravila in kreme lahko uporabljate za težave.
10. Razmišljajte zeleno!
Uporabljajte naravne izdelke, saj ne vsebujejo kemikalij in so prijazni do okolja in uporabnika.
Preberite še 34 stvari, ki bi jih morala vedeti vsaka nosečnica ter Masažna ploščica za trebušček brez strij.
In pokukajte na Mame in njihovi blogi, kjer boste našli ogromno nasvetov in idej, ki vam bodo zagotovo prišle prav.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?