Ti nadležni mozolji. Še posebej v puberteti, ko podivjajo hormoni, žleze lojnice tvorijo preveč maščobe in te se rade vnamejo. Tu je nekaj preprostih nasvetov, kako jih pregnati.
Žleze lojnice zaradi delovanja hormonov v puberteti tvorijo preveč maščobe, zato se koža sveti, nastajajo mozolji, ogrci in akne. Zamašene lojnice se še posebej v puberteti rade vnamejo. V sredini se naredi črna pika (ogrc). To je kožni loj, ki je zamašil ustje žleze.
Akne ali mozolji so prisotni pri obeh spolih pred puberteto in po njej, to je v obdobju, ko je povečano izločanje hormonov neuravnovešeno. Predvsem gre za moške spolne hormone.
Ženski spolni hormoni akne bolj zavirajo, zato je pri deklicah aken ali mozoljev manj kot pri dečkih. Ob polni spolni zrelosti akne ali mozolji navadno izginejo. Pri ženskah se okoli 40. leta spet pojavijo akne, ker takrat tvorba ženskih spolnih hormonov upada.
Poznamo več vrst aken:
- mladostniške,
- oljne,
- katranove,
- klorne akne,
- poklicne ...
Pri močnejšem vnetju pri celjenju nastane brazgotinjenje. Posebno neprijetni so ti mozolji na hrbtu, prsih, tilniku in seveda na obrazu.
Blage, srednje in hude ...
Pri prvi vrsti aken se pojavijo odprti in zaprti ogrci le po obrazu, pri srednje aknasti koži so lahko posamezni ali številčni. Gre za razmnoževanje bakterij in tako lahko nastane tudi rdeča izboklinica. Pri hudem vnetju se akne lahko zagnojijo, vendar jih nikakor ne smemo stiskati, saj bi s tem stanje samo še poslabšali.
Kako jih pregnati?
Pri večini mladostnikov akne izginejo same od sebe. Pazite tudi, kaj pojeste. Mastna in prekajena hrana lahko povzroči nastanek aken, prav tako sladkarije in gazirane pijače.
Pomagate si lahko tudi z vitamini, kot je vitamin A, ki je v zeleni solati, špinači in paradižniku. Kožo pa lahko obvarujete z vitaminom B, ki je v kvasu. Tudi stres lahko povzroči akne, zato poskušajte dovolj spati in se gibati.
Najpomembnejša je čistoča
- Uporabite lahko domače preizkušeno sredstvo
- V lekarni ali drogeriji poiščite izdelke, namenjene negi kože mladostnikov.
- Če so akne prehude, obiščite dermatologa, saj je težka aknasta obolenja treba strokovno zdraviti.
Preberite še: Kako se s preprostim trikom znebimo črnih ogrcev?
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?