Zdi se povsem logično in predvsem priročno je. Privoščite si vročo prho, si operete lase, zakaj si potem ne bi temeljito umili tudi obraza. Vendar …
Ali ta na videz nedolžna navada vaši koži v resnici bolj škodi kot koristi?
Kakšna so mnenja?
Pravijo, da tako odstranimo naravna olja, ki še posebej občutljivo kožo obraza ščitijo pred negativnimi zunanjimi vplivi, jo ohranjajo hidrirano in sijočo.
In če obožujete dolgo vroče prhanje, kožo dlje izpostavljate višjim temperaturam. To kožo izsuši, povzroči draženje, zaradi vročine in pare lahko popokajo žilice in lahko se poslabšajo nekatera stanja, kot so akne.
In potem so tu še bakterije, ki se rade zadržujejo v temnem vlažnem okolju, kot so kopalnice. Nekateri verjamejo, da z umivanjem obraza pod prho kožo izpostavimo vsem neprijetnim stvarem, ki se prenašajo po zraku v kopalnici.
Je v tem kaj resnice?
Odgovor seveda ni tako preprost, saj obstaja veliko dejavnikov, ki lahko povečajo različna tveganja.
Vendar po mnenju nekaterih strokovnjakov ni trdnih dokazov, da bi zaradi vroče vode žilice popokale ali da bi lahko bakterije v zraku povzročile okužbo in težave z aknami.
Vroča voda lahko povzroči razširitev žilic, ki so zato bolj vidne, ne pomeni pa, da bodo samo zaradi vroče vode popokale. Obstaja tudi nekaj bakterij, ki lahko povzročijo okužbo med prhanjem, vendar to ne pomeni, da bodo vsi, ki so izpostavljeni tem bakterijam, zboleli. Prav tako ni dokazov, da umivanje obraza pod prho poslabša akne. Lahko pa umivanje sproži oziroma poslabša rozaceo, če se prhate predolgo.
Nekateri sicer menijo, da ima lahko umivanje obraza pod prho celo nekaj koristi. Para pomaga pri procesu čiščenja, saj se pore nekoliko razširijo in vsebino por zmehča.
Največkrat pa gre za povsem osebne preference.
Razen ene stvari!
Za to bo večina potrdila, da je dobro biti previden.
Ustrezna temperatura vode je ključnega pomena za nego in zdravje kože na sploh.
Redno prhanje in umivanje obraza s prevročo vodo ni dobro, se strinjajo strokovnjaki. In to je napaka, ki jo morda delate tudi vi.
Če je to le občasno, je v redu, vendar ne vsak dan. Idealno je umivanje s toplo vodo in kratek čas.
Kakšna je najboljša temperatura za prhanje? Optimalna temperatura za prhanje je med 37 in 40 stopinj Celzija, se strinjajo strokovnjaki.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?