Vsi smo vsaj enkrat doživeli nočne more, ki nas lahko preganjajo še dolgo po tem, ko se prebudimo. Ne glede na to, ali bežimo pred neznanim sovražnikom ali se borimo za zrak, takšne sanje pogosto povzročajo močne čustvene reakcije. Toda kaj v resnici pomenijo in na kaj nakazujejo?
Ne spreglejte:
- Kako držite volan? To razkriva nekaj o vaši osebnosti
- Želiš postati kraljica "old money" estetike? Potem moraš v svoji omari nujno imeti teh 10 modnih kosov
Po podatkih portala Psychology Today lahko razumevanje pomena nočnih mor ponudi pomemben vpogled v naše čustveno, fizično in psihično stanje. Nočne more so lahko znak nerešenih konfliktov ali stresa v resničnem življenju, njihovo razlago pa lahko uporabimo za boljše razumevanje, kaj nam telo in um sporočata. Vendar pa obstajata dve vrsti sanj, ki sta najpogostejši med ljudmi: sanje o zasledovanju in sanje o zadušitvi. Obe naj bi imeli svoj pomen.
Sanje o zasledovanju
Eden najpogostejših scenarijev nočnih mor vključuje zasledovanje. Te sanje običajno vključujejo beg pred neznanim zasledovalcem, grozečo živaljo ali celo nejasno silo. Ne glede na to, kako hitro tečemo, se zasledovalec nenehno približuje, kar povzroča močan občutek nevarnosti.
Po študiji, objavljeni v reviji Frontiers in Psychology, so takšne sanje lahko povezane z dejanskimi konflikti v medosebnih odnosih. Raziskovalci te sanje razlagajo prek teorije simulacije groženj, po kateri imajo sanje evolucijsko vlogo simuliranja nevarnih situacij, da bi nas pripravile na resnične grožnje. Ko posameznik doživlja napetost v družbenih interakcijah, lahko um simulira scenarije zasledovanja, da bi predelal te čustvene grožnje. Ta simulacija služi ne le kot psihološko orodje za soočanje z anksioznostjo, ampak tudi kot evolucijski mehanizem preživetja.
V preteklosti je bilo zasledovanje fizična grožnja, medtem ko danes grožnje pogosto prihajajo v obliki čustvenih in družbenih izzivov, ki jih naš um predeluje skozi sanje.
Sanje o zadušitvi
Sanje o zadušitvi, čeprav prav tako zaskrbljujoče, pogosto vključujejo občutek nezmožnosti dihanja ali boj za zrak. V teh sanjah lahko občutimo nevidno silo, ki pritiska na prsni koš, ujetost v zaprtem prostoru ali pa smo potopljeni pod vodo brez možnosti, da bi se dvignili na površje.
Študija izraelskih raziskovalcev, prav tako objavljena v reviji Frontiers in Psychology, je pokazala, da so sanje o zadušitvi pogosto povezane s psihičnim stresom v budnem življenju in motnjami spanja. Ljudje, ki imajo težave z dihanjem, kot je apneja ali druge respiratorne težave, pogosteje poročajo o takšnih nočnih morah.
Raziskovalci so ugotovili tudi, da je paraliza v spanju lahko povezana z občutkom zadušitve v sanjah. Med paralizo spanja ljudje pogosto doživijo občutek nezmožnosti premikanja, skupaj s strašljivimi halucinacijami prisotnosti, ki pritiska na njihov prsni koš in otežuje dihanje. Ta pojav dodatno krepi občutek strahu in nelagodja v sanjah.
Čeprav so nočne more neprijetne, nam lahko ponujajo pomembne informacije o našem notranjem stanju. Razumevanje sporočil, ki nam jih pošiljajo, nam lahko pomaga pri soočanju s čustvenimi izzivi in zmanjševanju stresa v resničnem življenju.
Vir: kafe.rs
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?