V vročih poletnih dneh nam klimatske naprave prinesejo pravo olajšanje, če jih nepravilno uporabljamo, pa lahko imajo tudi negativne posledice na naše zdravje.
Prevelika temperaturna nihanja med prehodi iz klimatiziranih prostorov v zunanjo vročino povzročijo zmanjšano telesno odpornost proti mikrobom in zato so zamašen nos, okužbe zgornjih dihalnih poti, vneto grlo, hripavost, suh kašelj in včasih tudi povišana telesna temperatura značilni simptomi prehlada, ki ga lahko povzroči pretiravanje s klimatskim hlajenjem.
Klimatske naprave ob nepravilni uporabi povzročajo zadebelitev sluznice v zgornjih dihalih, kar povzroča glavobole, nakopičena sluz pa postane gojišče za rast bakterij, ki lahko vodi v vnetje sinusov. Iz istega razloga se lahko pojavijo bolečine v ušesih in njihovo vnetje.
Ob prevelikem izpostavljanju pihanju iz klimatske naprave pa lahko trpijo tudi mišice in živci.
Nasveti za pravilno rabo klimatske naprave:
- Bivalne in delovne prostore zračite ponoči in zgodaj zjutraj, prav tako preden sedete v pregret avtomobil, odprite vsa okna za nekaj minut – tako boste poskrbeli za dobro izmenjavo zraka in temperatura se bo sama od sebe znižala za nekaj stopinj.
- Temperaturo hlajenega prostora naj bo nastavljena največ od 5 do 7 stopinj nižje, kot je zunanja temperatura – prevelika razlika lahko povzroči šok za telo.
- Pihanje usmerite strah od telesa, ohlajeni zrak naj kroži okoli vas – tako se boste izognili možnim glavobolom in podhladitvam, ki lahko vodijo do revmatskih obolenj.
- Redno menjujte in čistite filtre klimatskih naprav.
- Moč delovanja ventilatorja nastavite na najmanjšo še učinkovito stopnjo - najbolje je, da se klimatska naprava samodejno prilagaja nastavljeni temperature in zunanjim vremenskim razmeram.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?