Sredozemski turizem se ruši: Ekstremna vročina v Evropi postaja nova normalnost, zato turisti iščejo hladnejše destinacije

28. 7. 2023
Deli

Četrtino turistov skrbi rast cen, osem odstotkov pa slabo vreme, trdi Evropska potovalna komisija. Sredozemlje bo kmalu priča upada turizma, dopustniki pa bodo iskali bolj hladne države z morjem in jezeri. 

Četrtino turistov skrbi rast cen, osem odstotkov pa slabo vreme, trdi Evropska potovalna komisija. Sredozemlje bo kmalu priča upada turizma, dopustniki pa bodo iskali bolj hladne države z morjem in jezeri.  

V nevarnosti je evropska turistična industrija

Dva velika medija - Bloomberg in CNBC - na svojih spletnih straneh hkrati opozarjata, da so vremenske ujme že realna nevarnost za okoli 2000 milijard evrov težko evropsko turistično industrijo. Do zelo podobne ugotovitve je prišla tudi najuglednejša bonitetna hiša Moody's. Zaenkrat to tezo utemeljujejo predvsem s toplotnimi valovi, ki povzročajo požare v Grčiji, v Italiji in Španiji pa dvigujejo temperature na ravni, ki jih v Evropi še niso zabeležili. 

Poletja postajajo vse bolj intenzivna v južni Evropi, požari v Grčiji pa so strašna ponovitev smrtonosnih požarov, ki so pustošili po državi leta 2021. Profimedia

Poletja postajajo vse bolj intenzivna v južni Evropi, požari v Grčiji pa so strašna ponovitev smrtonosnih požarov, ki so pustošili po državi leta 2021.

Strašljiva močna neurja 

Druge vremenske ujme, kot so neobičajno močna neurja, gotovo ne bodo pomagale sredozemskemu poletnemu turizmu, tudi hrvaškemu. Najpomembnejši vir negotovosti turistov so naraščajoče cene. Po tezah CNBC, ki temeljijo na raziskavi neprofitne organizacije s sedežem v Bruslju, imenovane European Travel Commission (ETC), je priljubljenost sredozemskih destinacij upadla za približno 10 odstotkov v primerjavi z letom 2022, ko je Evropa doživela najbolj vroče poletje v zgodovini.

Preberite še: Strupene črne vdove na Rabu: 'Vstopajo nam na dvorišča in v hiše'.

Turisti izbirajo hladnejše destinacije

Ugotovitev ETC je, da so turisti začeli izbirati hladnejše lokacije. ETC trdi tudi, da se je občutno povečalo zanimanje za Češko, Bolgarijo, Irsko in Dansko. Poleg tega ETC trdi, da so turisti pri načrtovanju počitnic in potovanj v letošnji turistični sezoni iskali »cenejša doživetja« izven glavnega poletnega dela sezone. Ni jasno, ali to pomeni, da bi si hotelirji in najemniki na Hrvaškem lahko obetali boljši obisk v drugi polovici septembra in celo oktobra. Po ugotovitvah ETC je celo četrtina vprašanih med turisti na evropski ravni izjavila, da jih skrbi podražitev potovanj, osem odstotkov pa se boji ekstremnih vremenskih razmer.

Turisti bodo iskali hladnejše destinacije. Profimedia

Turisti bodo iskali hladnejše destinacije.

Požari v Grčiji

Hrvaška ni v skupini sredozemskih držav, ki so zaradi vremenskih ujm pristale v središču pozornosti večjih evropskih medijev, ki se ukvarjajo z razmerami v Grčiji. Zaradi požarov na grškem Rodosu so evakuirali 29.000 turistov, BBC pa je v ponedeljek opisal dramo, ko so morali turisti zapustiti hotele, spati na letališčih, v športnih dvoranah in konferenčnih dvoranah ter celo na cestah. Nič od tega ni prijetna turistična izkušnja."Če boste v poletnih mesecih na počitnicah v južni Evropi, se boste s tem ukvarjali vse pogosteje," je za CNBC na Twitterju povedal Bill McGuire, zaslužni profesor geofizikalnih in podnebnih nevarnosti na University College London.

Narava in svež zrak

Ne smemo se preveč bati, da bodo nekoč neobičajne destinacije za poletni turizem zdaj skušale izkoristiti nezadovoljstvo turistov, tradicionalno usmerjenih v Sredozemlje, s cenami in slabim vremenom.CNBC piše: "...v smislu trženja turizma je to nekoliko težko prodati," je za javno radiotelevizijo ERR povedal Rainer Aavik, vodja turizma pri Enterprise Estonia. "Na splošno prodajamo nordijsko izkušnjo in dejstvo, da tam je obilo narave in svežega zraka. Toda pozicioniranje kot nasprotje toplejših držav Estoniji dolgoročno verjetno ne bo koristilo," je dejal Aavik. V Estoniji je povprečna temperatura okoli 20 stopinj Celzija in le redko preseže 30 stopinj.

Počitnice iz nočne more

Vsekakor pa ostaja odprto vprašanje, kaj se bo zgodilo s sredozemskim turizmom, če bi se na primer Atene začele dojemati kot vhod v Saharo. Idilične poletne počitnice so se spremenile v nočno moro, potem ko so na tisoče ljudi evakuirali z grških otokov, ki so jih opustošili gozdni požari – zadnji opomin, da se mora evropska turistična industrija soočiti z realnostjo podnebnih sprememb in se hitro prilagoditi.

Zaprta Akropola, Sardinija na klimi

»Poletja postajajo vse bolj intenzivna v južni Evropi, požari v Grčiji pa so strašna ponovitev smrtonosnih požarov, ki so pustošili po državi leta 2021. Neznosna vročina je letos prisilila oblasti, da so zaprle Akropolo in prisilile turiste na italijanski otok Sardinija najti zavetje v zaprtih prostorih. In to s samo 1,2 'C globalnega segrevanja v primerjavi s predindustrijskimi ravnmi.

Madrid se spreminja v Marakeš, London v Barcelono

Znanstveniki pravijo, da se bo poslabšalo tudi, če bomo ohranili dvig temperature na cilj Pariškega sporazuma 2 stopinji,« opozarjajo pri Bloombergu in pojasnjujejo: »Podnebne spremembe bodo naredile za turiste primerno vreme ponekod neprepoznavno. Študija iz leta 2019 napoveduje, da bo podnebje v Madridu leta 2050 podobno severnoafriškemu mestu Marakeš; London bo bolj podoben Barceloni, Stockholm pa Budimpešti.   

Tektonski premiki v turistični industriji

To bi bil tektonski premik za evropsko potovalno in turistično industrijo, ki je lani v regionalno gospodarstvo prispevala 1,9 bilijona evrov (2,1 bilijona dolarjev), in spremenil potovalne vzorce na način, ki bo verjetno prizadel nekatere države v južni Evropi.«

Neznosna vročina je letos prisilila oblasti, da so zaprle Akropolo in prisilile turiste na italijanski otok Sardinija najti zavetje v zaprtih prostorih. Profimedia

Neznosna vročina je letos prisilila oblasti, da so zaprle Akropolo in prisilile turiste na italijanski otok Sardinija najti zavetje v zaprtih prostorih.

Za konec dobra novica

Dobra novica je, da največji organizator potovanj v Evropi - nemški TUI - trdi, da ne opaža prevelikih reakcij turistov na vročinske udare, a Bloobmerg kljub temu zaključuje: "Čeprav naj bi evropski turistični sektor po ocenah rasel s povprečno letno stopnjo 3,3 odstotka do leta 2032, bi lahko pogostost ekstremnih dogodkov v južni Evropi prisilila popotnike na destinacije v severnem delu celine. "Vročinski valovi lahko dolgoročno zmanjšajo privlačnost južne Evrope kot turistične destinacije ali vsaj zmanjšajo povpraševanje poleti", pravi Moody's Investors Service za vlagatelje.   

Preberite še: Astrafobija in ekstremno poletje: kako so podnebne spremembe spremenile obdobje veselja v obdobje katastrofe

Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del