Pri pomivanju in zlaganju posode verjetno počnete napake, s katerimi je v vaši kuhinji še več bakterij.
Običajno si prizadevamo, da je kuhinja čist prostor, saj tam pripravljamo hrano. In ni vseeno, kaj vnašamo v telo, kajne? Če ste pozorni, da v hladilniku ni nikoli plesnive hrane in redno čistite svojo kuhinjo, potem poskrbite, da ne delate napake, ki v vašo kuhinjo spremeni v gojišče bakterij.
- Mimogrede, veste, kateri predmet v kuhinji je največje gojišče bakterij? Preverite TUKAJ.
Če kje, potem je v kuhinji kar precej možnosti za širjenje bakterij, ki lahko pustijo posledice tudi na našem zdravju. Tokrat se bomo osredotočili na to, kako se prikradejo med pomivanjem in pospravljanjem posode. Na srečo obstaja preprosta rešitev.
Ne gre toliko za pomivanje, ki ga verjetno opravite dobro (ne glede na to, ali umivate posodo ročno ali v pomivalnem stroju), pač pa za korak pred zlaganjem v omare.
Ali pobrišete posodo do suhega, preden jo pospravite?
Strokovnjaki pravijo, da je puščanje vlažne posode v omaricah lahko precej nevarno, saj dolgotrajna vlaga spodbudi nastanek bakterij in drugih nečistoč. Vsi se osredotočamo na to, da s posode spravimo vse vidne ostanke hrane, ne pa tudi na to, da bi bila zares čista. Tudi če posodo vzamete iz pomivalnega stroja in ima ta program sušenja, dobro preverite, ali je zares suha. Včasih se lahko v kozarcih ali na robovih ujame voda ali kakšna kapljica, zaradi katere posoda ostane mokra.
Dlje kot je posoda mokra ...
... več bakterij se na njej nabere. Če uporabite sveže oprano posodo, potem je prenos bakterij v telo malo verjeten. Ko pa pustite posodo, da se posuši sama in je zato mokra dlje časa, se na njej pričnejo množiti bakterije, kar postane že nevarno zdravju.
Obstaja pa razlika v tem, ali posodo še mokro zložite v omaro ali pustite, da se posuši na zraku. V raziskavi iz leta 2001 so ugotavljali, koliko bakterij se namnoži na posodi v bolnici, in sicer na posušeni na zraku in mokri na policah. Po prvih 24 urah je bila približno enaka količina bakterij v obeh primerih, po 48 urah pa je bilo na mokri posodi, ki so jo takoj zložili v omare, precej več bakterij. Tu obstaja tudi večja možnost za prenos bakterij na telo.
Če za sušenje uporabljate krpo, pazite, da bo sveža, saj lahko tudi z vlažno in večkrat uporabljeno krpo razširite bakterije. Tudi če se posoda suši na zraku v stojalu, redno čistite stojalo.
Prisluhnite podkastu z Borutom Pahorjem!
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?