V današnjem svetu pravzaprav vsi preživimo preveč časa za ekrani; računalnik, televizija, telefon... To pa ima negativen vpliv na naše zdravje. Preverite, kako na enostaven način zmajnšati čas za ekrani.
Bodite realni
Pri postavljanju ciljev je pomembno, da se zavedate realne slike. Če morate v službi preživeti 3 ure na računalniku, je nemogoče, da boste za ekranom samo 2 uri. Ko se odločite, da boste zmanjšali čas za ekrani, upoštevajte pri tem svoje potrebe ter življenjski slog.
Ugotovite, kje porabite največ časa
Najprej si vzemite nekaj dni in opazujte, pri kateri napravi porabite največ časa. Gledate veliko filmov? Igrate videoigre? Veliko časa porabite na socialnih omrežjih? S tem, ko ugotovite izvor težave, si boste tudi lažje pomagali.
Razmislite, kako lahko naprave nadomestite za nekaj drugega
Sploh v prostem času lahko vsako napravo nadomestite za nekaj drugega. Vam večerni film predstavlja sprostitev? Morda lahko raje preberete knjigo. Namesto videoiger povabite prijatelje na družabni večer z namiznimi igrami. Med premorom v službi se odpravite na svež zrak in se pretegnite, namesto da v roke primete telefon.
Izklopite obvestila
Kolikokrat se vam zgodi, da dobite na telefonu obvestilo, nato pa za ekranom preživite še več minut? Temu se izognete tako, da izklopite vsa obvestila.
Omislite si budilko
Imate budilko nastavljeno na telefonu? Na ta način že takoj zjutraj pogledate v ekran. Omislite si klasično budilko, telefon pa pustite pri miru vsaj prvo uro po tem, ko se zbudite.
V hiši določite prostore brez naprav
Trik, ki je lahko zabaven za vso družino. Skupaj določite, v katerih prostorih je "prepovedano" uporabljati naprave; v kuhinji, spalnici... Dogovorite se, da v teh določenih prostorih noben v družini ne uporablja telefona, računalnika, tablice ali drugih naprav.
Omejite čas, ki ga namenite napravam
Določite si, koliko časa v dnevu lahko namenite uporabi naprav. Ko ta čas presežete, naprav do konca dneva ne uporabljajte več. Ponovno pa naj poudarimo, da je pomembno, da postavljate realno izvedljive cilje.
Poiščite si hobije, ki niso povezani z napravami
S tem, ko si omislite nov hobi, se naučite nečesa novega, najdete novo sprostitev, obenem pa manj časa preživite pred ekrani!
Nekaj predlogov za hobije:
- Kuhanje/peka
- Slikanje
- Ples
- Joga
- Tek
- Branje
- Šivanje
- Pohodništvo
- Pisanje
- Prostovoljno delo
- Vrtnarjenje
- Družabne igre
- Grajenje iz lego kock
- Origami
- Vzgajanje sobnih rastlin
Čas, ki ga preživite stran od naprav bo bolj kvaliteten in zdrav, vaše življenje pa se bo bistveno spremenilo. Preizkusite trike tudi vi in opazujte, kakšen vpliv imajo elektronske naprave na vas.
- Preberite tudi: Kaj morate vedeti, če želite shujšati s hojo?
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?