Ste že slišali za Nikitin otroke ali Nikitin vzgojo? Bi jo preizkusili?
Ste že slišali zgodbo Nikitin družine? Zakonca Nikitin sta bila prepričana, da se bodo otroci telesno in duševno razvijali sami. Vendar je potrebno ustvariti pogoje, ki spodbujajo takšno vzgojo.
- Preverite tudi: Strokovnjak spregovoril o nevarnosti MIKROVALOVNE PEČICE
Vzgoja pri družini Nikitin je razburila javnost, ker se je precej razlikovala od tradicionalne vzgoje. Sovjetski sistem, v katerem so živeli, je otroke vzgajal v kolektivnem duhu dnevnega urnika. V družini Nikitin pravil ni bilo. Otroci so sami določili, kako bo potekal njihov dan, družili so se večinoma s sorojenci in družino.
O njihovi vzgoji obstajajo knjige in filmi. Dobiti se je dalo celo uganke in logične igre, ki si jih je zamislila družina.
Oče Boris Nikitin, ki se ni strinjal z metodami vzgoje mladih, je hotel odpreti celo svojo šolo, vendar so mu oblasti to prepovedale. Takoj pa se je ujel s svojo ženo Leno, saj sta imela skupne poglede na pedagogiko, umetnost in šolstvo.
Prepričana sta bila predvsem o tem, da se bo otrok telesno in dušeno razvil sam.
Ustvariti je potrebno pogoje, ki ga bodo pri tem podpirali, starši pa ne smejo siliti, lahko samo usmerjajo. Ne smejo pretirano ščititi otroka, lahko pa se veselijo z njim, ko doseže cilj in ga spodbujajo na poti do njega. S takšno vzgojo je potrebno pričeti čim prej. V nasprotnem primeru lahko otrokovi talenti pričnejo izginjati.
Tako sta Lena in Boris dovolila, da se otroci dotikajo vseh stvari, tudi npr. ostrih predmetov in okusijo vse. Nikoli jim nista ničesar prepovedala, saj sta hotela, da se sami naučijo, kaj je nevarno zanje. V bodoče naj bi bili zato previdnejši. Enako je bilo pri gibanju: dopustila sta, da otroci plezajo po lestvah in stenah ter visokih predmetih, saj tako razvijejo moč, okretnost in postanejo previdnejši.
Na mraz v spodnjicah
Mnogim se njun način vzgoje ne zdi varen, ker sta otroke pustila na snegu samo v spodnjicah ali izredno pomanjkljivo oblečene, na nogah pa skoraj nikoli niso imeli čevljev. A za to sta imela dober razlog.
Pri najstarejšem sinu so se pojavile težave s kožo, ki jih nista morala pozdraviti s konvecionalnimi metodami. Ugotovila sta, da ga veliko manj srbi, če se giba na nizkih temperaturah. Najprej sta ga mrazu izpostavila le nekaj sekund, ko so se pojavili pozitivni rezultati, pa sta s tem nadaljevala. Na koncu so imeli otroci počitek zunaj (tudi pozimi), prhanje na prostem, igranje v snegu ...
Zanimivo je, da se otroci nikoli niso prehladili ali imeli zdravstvenih težav zaradi mraza.
Imela sta nekaj posebnih pravil:
- Telesni razvoj in zdravje: Okolje ne sme biti sterilno, otroci morajo imeti lahka oblačila in preprosto prehrano. Morajo se že od mladih let ukvarjati z gimnastiko. Ker je bila vadba del vzdušja doma, je otrokom gibanje hitro prešlo v navado.
- Čustven razvoj: Začne se z dojenjem, ki se opravi, kadarkoli otrok to želi. Otrok ima pogost stik s starši, z njimi tudi spi, ne prepoveduje se mu raziskovanja okolice, veliko dejavnosti opravlja s starši, pomaga drugim ...
- Intelektualni razvoj: Poskrbeti je potrebno za okolje, v katerem se bo otrok lahko razvijal. Na voljo mu morajo biti aktivnosti kot je štetje, igranje s črkami, branje, zemljevidi sveta, razne uganke in logične naloge ...
- Kreativni razvoj: Ustvarjalnost se podpira v vseh oblikah, kar vodi v nestandardne rešitve in odkritja, do katerih pride otrok.
Javnost se s pravili ni strinjala. Vsi so govorili, da zakonca otroke spravljata v nevarnost in sta jih prikrajšala za lepo otroštvo. Prišlo je tako daleč, da sta morala braniti svojo pravico vzgoje otrok. Kljub temu so otroci postali samostojni in radovedni veliko prej kot njihovi vrstniki, brali naj bi že pri treh letih, pri štirih pa reševali najpreprostejše enačbe. V šolo so odšli prej in snov zlahka osvojili.
Kaj pravite na takšno vzgojo?
Preverite še, kaj prehranski strokovnjak meni o nevarnosti mikrovalovne pečice in pogrevanju hrane: