Zakaj Španci večerjajo tako pozno? Razlog vas bo presenetil

2. 3. 2024
Deli
Španski obroki, delovni dnevi in celo televizijski programi so bili prestavljeni za eno uro naprej, torej so dnevi trajale dlje. (foto: Profimedia)
Profimedia

Španija glede časa obrokov ni tako sproščena, kot si morda mislite.
Ta mediteranska država je znana tudi po zelo pozni večerji, običajno okoli 22. ure, skupaj z nacionalno politiko sieste sredi popoldneva.

Običajno se ta čas po kosilu za približno dve uri zapre večina trgovin in podjetij, da se lahko zaposleni spočijejo.

Preberite še:

Zapletena zgodovina

Toda razlog za te običaje nima nič opraviti z mediteransko, bolj sproščeno kulturo. Pravzaprav je povezano z neko zapleteno zgodovino.

Glede na članek v reviji Food & Wine Španci že od druge svetovne vojne živijo v napačnem časovnem pasu. Sodeč po geografski legi je Španija na istem območju kot druge države, kot so Portugalska, Maroko in Združeno kraljestvo, ki vse delujejo po Greenwiškem srednjem času (GMT).

Španija pa živi po srednjeevropskem času (CET), ki ga je postavila eno uro naprej, zahvaljujoč nekdanjemu španskemu voditelju generalu Franciscu Francu, ki je vzpostavil spremembo, da bi bil bolj usklajen z nacistično Nemčijo.

Do torka bo vreme še jasno in suho, v sredo nas bo spet prešla hladna fronta

Tudi po koncu vojne se ure niso nikoli premaknile nazaj. Španski obroki, delovni dnevi in celo televizijski programi so bili prestavljeni za eno uro naprej, torej poznejši dnevi.

Bodo premaknili uro nazaj?

Leta 2016 je premier Mariano Rajoy napovedal načrte za premik ur nazaj na GMT, da bi odpravili sieste in določili, da se španski delovni dan konča ob 18. uri namesto ob 20. uri. Kljub javni podpori se zdi, da je bila odločitev Španije o spremembi časovnih pasov postavljena v drugi plan.

Ena od prednosti spremembe časa je, da so poletni dnevi veličastno daljši - sončni zahod je lahko okoli 22. ure. - lahko pa pomeni tudi temnejša zimska jutra, ko sonce ne vzide do 9. ure zjutraj.

José Luis Casero, predsednik Nacionalne komisije za racionalizacijo španskih urnikov, je za BBC povedal, "če bi zamenjali časovne pasove, bi sonce vzšlo eno uro prej in bi se zbudili bolj naravno, obroki bi bili eno uro prej in dobili bi dodatno uro spanca."

Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"