Zakaj nam z leti raste trebuh? Znanstveniki so prišli do zanimive ugotovitve

8. 5. 2025
Zakaj nam z leti raste trebuh? Znanstveniki so prišli do zanimive ugotovitve (foto: Profimedia)
Profimedia

Strokovnjaki so odkrili, zakaj se nam z leti začne pospešeno kopičiti maščoba na predelu trebuha.

Novo znanstveno odkritje razkriva, zakaj se v srednjih letih pospešeno nabirajo maščobne celice v predelu trebuha – in odpira vrata razvoju terapij, ki bi lahko upočasnile pridobivanje telesne teže ter prispevale k daljšemu, bolj zdravemu življenju.

S starostjo se marsikomu začne povečevati obseg pasu, in to ni le estetska težava. Maščoba, ki se kopiči okoli trebuha, je povezana s počasnejšim metabolizmom, hitrejšim staranjem ter večjim tveganjem za sladkorno bolezen, bolezni srca in druge kronične bolezni.

Raziskovalci ameriškega inštituta City of Hope so zdaj odkrili, zakaj do tega prihaja. V telesu so identificirali novo vrsto matičnih celic, poimenovanih CP-A celice, ki se začnejo aktivirati v srednjih letih in pospešeno ustvarjajo nove maščobne celice – predvsem v trebušnem predelu.

Zanimivo je, da te celice postajajo z leti še bolj dejavne, kar je ravno nasprotno od večine drugih matičnih celic, katerih delovanje s staranjem upada. Ključno vlogo pri tem ima signalna molekula z imenom LIFR-on, ki spodbuja CP-A celice k tvorbi novih maščobnih celic.

Odkritje je bilo potrjeno tudi na človeških tkivih – pokazalo se je, da imajo ljudje srednjih let več teh "trebušnih" celic kot mlajši posamezniki. Znanstveniki upajo, da bodo v prihodnosti lahko razvili terapije, ki bodo zavrle delovanje teh celic, s čimer bi ljudem pomagali ohranjati zdravo telesno težo in upočasniti procese staranja.

Vir: zdravlje.kurir.rs

Če hujšate, v svoje obroke obvezno vključite ta živila: založijo vas z beljakovinami in pomagajo pri odpravljanju odvečne maščobe na trebuhu