Zdravniki razkrivajo, koliko časa smete sedeti na stranišču preden začnete resno ogrožati svoje zdravje

16. 11. 2024
Deli
Zdravniki razkrivajo, koliko časa smete sedeti na stranišču preden začnete resno ogrožati svoje zdravje (foto: Profimedia)
Profimedia

Zdravniki opozarjajo, da na straniščni školjki nikoli ne bi smeli sedeti dlje kot 10 minut. 

Morda se zdi to nenevaren način za preživljanje časa, vendar strokovnjaki opozarjajo, da lahko dolgotrajno sedenje na WC školjki škoduje zdravju. Povezano je celo s povečanim tveganjem za hemeroide in oslabljenimi mišicami medeničnega dna, pojasnjuje dr. Lai Ksu, kolorektalni kirurg z Univerze Texas Southwestern Medical Center v Dallasu.

"Ko se pacienti pritožujejo, se osredotočamo predvsem na vprašanje dolgotrajnega sedenja na stranišču," pravi Ksu.

Ne spreglejte: 

Težave zaradi dolgotrajnega sedenja na stranišču

Po besedah dr. Faraha Monzura, profesorja medicine in direktorja Centra za vnetne bolezni črevesja v Stony Brook Medicine v New Yorku, naj ne bi na stranišču preživeli več kot pet do deset minut.

Zakaj je problematično ostati dlje?

"Sila gravitacije vpliva na pretok krvi v telesu; ko sedimo, ovalna oblika WC školjke pritiska na zadnjico in rektum postavlja v nižji položaj, kot ko sedimo na stolu. Gravitacija potegne spodnji del telesa navzdol, kar povečuje pritisk na krvni obtok," pojasnjuje Ksu. "To povečuje tveganje za hemoroide, saj se vene in krvne žile okoli anusa in spodnjega dela rektuma širijo in kopičijo kri."

stranišče, sedenje, wc školjka, rak

Izogibajte se napenjanju

Napenjanje lahko še poveča pritisk in olajša nastanek hemoroidov. Ljudje, ki na WC školjki gledajo svoje mobilne telefone, pogosto izgubijo občutek za čas in se naprezajo med čakanjem na iztrebljanje.

"Vedno pogosteje opažamo, da ljudje preživijo več časa na stranišču, kar je izjemno nezdravo za anorektalne organe in medenične mišice," pravi Ksu. Dolgotrajno sedenje lahko poveča tudi tveganje za rektalni prolaps, kjer del debelega črevesa zdrsne iz anusa.

Mišice medeničnega dna prav tako oslabijo zaradi dolgotrajnega sedenja na WC školjki. Ksu pojasnjuje, da te mišice koordinirajo pomemben del delovanja črevesja, gravitacijski pritisk na medenico pa te mišice dodatno obremenjuje.

Bodite pozorni na čas, preživet v kopalnici

Da bi se izognili predolgemu sedenju na stranišču, dr. Lance Uradomo, gastroenterolog v bolnišnici City of Hope v Kaliforniji, svetuje, naj mobilne telefone, revije in knjige držite zunaj kopalnice.

"Ne hodite na stranišče z idejo, da boste ostali dolgo. Tako ne boste nagnjeni k temu, da bi s seboj vzeli nekaj, kar bi pritegnilo vašo pozornost. Sedenje na stranišču naredite čim manj zanimivo," pravi Monzur.

Če imate težave, Ksu priporoča, da po desetih minutah naredite odmor in se sprehoditegibanje lahko spodbuja delovanje črevesja. Prav tako redno pijte vodo in jejte hrano, bogato z vlakninami, kot sta oves in fižol, kar pomaga prebavi.

Dolgotrajno sedenje na stranišču in rak debelega črevesa

Vendar pa obstajajo situacije, ko je treba na stranišču preživeti dalj časa. Težave z iztrebljanjem so lahko simptom gastrointestinalnih težav, kot sta sindrom razdražljivega črevesa ali Crohnova bolezen.

Poslabšanje zaprtja ali potreba po daljšem sedenju na stranišču lahko nakazujeta tudi na raka.

Če simptomi zaprtja ali dolgotrajnega sedenja na stranišču trajajo dlje kot tri tedne, dr. Monzur svetuje, da se posvetujete z zdravnikom. Glede na resnost vaših simptomov vas lahko splošni zdravnik napoti k gastroenterologu ali kolorektalnemu kirurgu.

Vir: 24sata.hr

Preberite še:

Novo na Metroplay: Alenka Husič o najlepših spominih, vzgoji hčerk in pestrem preteklem letu