Teh 5 stvari vedno ponavljamo drugim, sami pa jih nočemo slišati

30. 6. 2019
Deli
Teh 5 stvari vedno ponavljamo drugim, sami pa jih nočemo slišati (foto: profimedia)
profimedia

Ko se boste nekoč znašli na njihovem mestu, zagotovo ne boste hoteli, da vam tudi oni rečejo kaj od naslednjega.

“Preveč si občutljiv/a!”

Iz vaše perspektive, naj bi bil nekdo prehitro užaljen glede tega, kar ste rekli ali storili. Ne zdi se vam smiselno in ni bil vaš namen, da bi koga z izrečenim užalili, zato rečete nekaj podobnega zgornji frazi. Namesto tega se opravičite in ne pridigajte drugim, kdaj so lahko užaljeni in kdaj naj ostanejo močni. Izognite se tudi tem besedam: 

Odzivaš se pretirano čustveno. 

Nauči se sprejeti šalo na svoj račun. 

Težava je v tem, da nimaš smisla za humor.

“Zakaj ne moreš biti bolj kot … (določena oseba)”

Primerjave so dokazovanje šibkosti osebe, ki bi morala biti bolj podobna nekomu drugemu. So povsem neprimerne in v večini primerov žaljive. Zagotovo se nam je v stresnih trenutkih že vsem porajala misel, zakaj nekdo ne more biti bolj podoben nekomu drugemu. To je zgolj to - toksična misel, ki jo morate čim prej pozabiti. 

Zakaj primerjave nikoli ne delujejo? Ker si niti dve osebi na svetu nista enaki. Vsi smo edinstveni in malo drugačni, zato nima smisla primerjati ene osebnosti z drugo. 

“Pozabi že na to.”

Ko nekdo še kar ni prebolel žaljivke ali določenega dejanja, pa bi po vašem mnenju moral, v svoji razdraženosti rečete, naj se že sprijazni s situacijo in pusti vse skupaj pri miru. To je slab obrambni mehanizem, ki osebi zagotovo ne bo pomagal. 

Tudi če bi posameznik naredil tako in pustil vse skupaj pri miru, se težava ne bi rešila sama od sebe in tudi potlačena čustva bi se nekoč prikazala na plan v hujši obliki. Zdravo se je soočati s problemi in vsak to počne po svoje. Ne morete določiti, koliko časa ima nekdo na voljo, da se sprijazni z nečem. 

“Nekoč boš mislil/a drugače.”

Izjava se običajno nanaša na mlajše osebe, ki neprestano slišijo, da njihove odločitve niso čisto prave. Morali bi se posvetovati s starejšimi in ponovno razmisliti … To se običajno zgodi, ko gre za zmenkovanje, službo, odločitve glede šole, poroke, otrok …

Odrasli imajo pogosto prepričanje, da morajo deliti svoje nasvete z mlajšimi, ki jih morajo sprejeti in upoštevati. Nasvet tu in tam je dobrodošel, če vas zanj prosijo. Ne morete pa napovedati prihodnosti nekoga, zato je nesmiselno, da prijatelja prepričujete, da si bo nekoč želel otrok, čeprav sedaj trdi, da jih ne bo imel. Poleg tega to ni vaša odločitev. 

“Kaj imam jaz od tega?”

Nihče ne mara osebe, ki mora vedno imeti kaj v zameno. Imeli vas bodo za lenobo, ki se izogiba dela in za druge ni pripravljena storiti ničesar. V razmerjih boste veljali za preračunljivca. Bi morali zato ustreči vsem? Nikakor. Postavite svoje meje in se jih držite. Vendar vedno, ko naredite nekaj dobrega, ne zahtevajte plačila. Saj veste: dejanja iz dobrote niso več to, ko zahtevate povračilo.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek