Kvaliteten spanec je pomemben za dobro počutje in vsakodnevno produktivnost, česar se verjetno še bolj zavedajo tisti, ki imajo težave s spanjem. Neuspeh pri spanju je lahko frustrirajoč, kar še dodatno pripomore k temu, da nikakor ne gre zaspati.
Kaj vam lahko pomaga do kvalitetnega spanca?
Kakovosten vzglavnik in postelja
Za dober spanec je ključnega pomena, da imate udoben vzglavnik, ki zagotavlja podporo glavi, vratu in ušesom ter ramenom. Izberite vzglavnik, ki je hkrati mehek in podporen. Po podatkih raziskave, ki jo je opravila Nacionalna fundacija za spanje, uporaba udobnega vzglavnika pomaga sedmim od desetih ljudi, da prej zaspijo in imajo kakovostnejši spanec. Prav tako je pomembna kakovostna postelja, ki ni premehka in ne preveč trda.
Izogibajte se kofeinu vsaj 6 ur pred spancem
Uživanje kofeina preden greste spat, ima vpliv na spanec mnogo ljudi, povzroči pa lahko tudi nespečnost. Uživanje skodelice kave, ki vsebuje kofein, pred spanjem ni dobra zamisel in se ji je takrat bolje izogniti, saj kofein ohranja telo aktivno in preprečuje kakovosten spanec.
Zmanjšajte število dnevnih počitkov
Četudi je popoldanski nekaj minutni počitek lahko zelo krepčilen, se izogibajte prepogostim počitkom tekom dneva, saj boste drugače verjetno ponoči težje spali.
Aromaterapija
Pri kakovostnejšem spancu si lahko pomagate tudi z uporabo eteričnih olj. Eterična olja, kot sta sivka in kamilica, se lahko uporabljata za lajšanje stresa in pomoč pri nespečnosti.
Topla prha pred spanjem
Eden najlažjih načinov za dober spanec je, da si pred spanjem privoščite osvežilno toplo prho. Kopel pred spanjem sprosti telo in izboljša kakovost spanja.
Sprostitev pred spanjem
Umirjanje, meditacija, lahkotno raztezanje in podobne sprostitvene tehnike vam lahko pomagajo, da se pred spanjem sprostite in odmislite ves stres, ki se je nabral tekom dneva. Prav tako vsaj uro pred spanjem ne glejte televizije ali uporabljajte računalnika in telefona.
Izogibajte se uživanju hrane pozno ponoči
Za boljši spanec se izogibajte tega, da pred spanjem jeste. Zadnji obrok zaužijte vsaj 2-3 ure pred spanjem, da lahko telo hrano prebavi, poleg tega pa izberite tudi lažje prebavljivo hrano. Zvečer se raje izognite rafiniranim ogljikovim hidratom, belim moki in rafiniranemu sladkorju ter izberite hrano bogato z več vlakninami in beljakovinami.
Prijeten prostor za spanje
Ne pozabite poskrbeti, da bo vaša spalnica prijeten prostor za spanec. Primerna je spalnica, ki ni premrzla in ne preveč topla ter nudi primerno zatemnitev in tišino za kakovosten počitek.
Vir: healthline
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?