Ves čas razlagamo o tem, kako pomembno je, da znamo poskrbeti tudi zase. Da si vzamemo čas zase, znamo reči 'ne' in da se znamo razvajati. A če se ta skrb zase prelevi v odvračanje ali izogibanje težavam, je napočil čas, da s tem prenehate.
V človeški naravi je, da vedno znova iščemo tisto, čemur avtorica in strokovnjakinja za navade Gretchen Rubin pravi »luknje v pravilih« - priložnosti, da sami pri sebi upravičimo odsotnost pravilnega obnašanja.
Če se pri tem zasačimo, je to že prvi korak do preprečitve, da bi se izčrpavali.
Tu je 5 znakov oz. 'lukenj', da v resnici skrivate čustva
Jih prepoznate?
- Moralna luknja
Pogosto samim sebi dovolite kaj »slabega«, če ste bili prej »dobri« (npr. »zaslužim si ta kolaček« oziroma »zaslužim si prost dan«)
- Luknja jutrišnjega dne
Ponavadi današnje slabo obnašanje spregledate, ker vam prihodnost ponuja nov začetek (npr. »v ponedeljek se bom lotil dela« oziroma tisti slavni »jutri začnem z dieto«)
- Luknja pomanjkanja nadzora
Kadar ste nemočni, je veliko več možnosti, da boste zapadli v uničujoče obnašanje. Psihologi temu pravijo naučena nemoč (npr. »kako naj se ne bi napil glede na današnje novice?«)
- Luknja »to ne šteje«
»Utrujen sem. Danes moram telovaditi. Ven sem šel že prejšnji vikend.« Ogromno razlogov si izmišljujemo, zakaj tokrat »to ne šteje«.
- Luknja lažnega samoudejstvovanja
Odmori od digitalnega sveta so odličen primer »odklopa od sveta«, kar pa včasih terja svoj davek v družabnem življenju.
Če določene stvari včasih odmislite, ni s tem nič narobe. Če se ves čas opirate le na omenjene luknje, pa to ni dobro.
Ponavadi to pomeni, da čustva skrivate in ignorirate odločitev, ki si je ne želite sprejeti. Dolgoročno vam to lahko povsem posrka energijo.
Poskrbite zase
Odkrijte vzroke svojih negotovosti oziroma stvari, ki vam povzročajo stres, nato pa se z njimi soočite in ne bežite stran.
Ko boste to naredili, boste hkrati odkrivali, kaj vas v resnici osrečuje in nagrajuje.
Preberite še: 20 stvari, ki jih zrela oseba nikoli ne naredi
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?