Ni se težko izgubiti v svetu sanj o tem, kakšno bi bilo naše življenje, če bi bili odločnejši, če bi imeli še to in ono izobrazbo, če bi imeli uspešno podjetje, če bi našli sanjsko službo ali odličnega partnerja.
A ko gre za dejansko uvajanje sprememb, postanejo stvari nekoliko bolj zapletene.
Ker, če smo povsem odkriti, spreminjanje življenja je hkrati privlačno in naravnost zastrašujoče. Istočasno želimo teči naproti spremembam in jim pobegniti, ker nas je strah. Zato na koncu obstanemo na mestu, v svojem blogu zapiše dr. Carla Marie Manly, klinična psihologinja. In ko ne ukrepamo na način, za katerega naša psiha ve, da bi morali, plačamo ceno – v obliki tesnobe, depresije in stresa.
To je izkusila tudi na lastni koži. In delala s številnimi klienti, ki so zaradi strahu pred spremembami tako obstali v življenju. Zato je strastna zagovornica sprememb in dela na sebi.
Po njenem mnenju tako imobilizirani, ker nas je strah, ker se nismo pripravljeni zazreti vase in delati na sebi, zaradi česar bi vstopili v novo prihodnost, ne rastemo. Namesto tega postajamo jezni in razdraženi.
Hkrati opomni, da je včasih tudi nujno počakati na pravi čas za spremembo.
Zato razkriva šest pomembnih korakov, ki vam bodo pomagali odkriti, ali ste pravzaprav pripravljeni na spremembo. Preverite v nadaljevanju ...
6 korakov ki vam pomagajo pri preverjanju, ali ste pripravljeni na spremembo
1. Osredotočite se na tisto, kar želite
Naredite zelo jasen opis sprememb, ki jih želite narediti. Morda se želite vrniti v šolo. Ali se znebiti toksičnih odnosov. Bodite čimbolj natančni.
2. Pozornost namenite svoji resničnosti
Kje ste trenutno v svojem življenju. Če so prisotni pomembni življenjski stresorji, kot so nedavna izguba, resna zdravstvena težava ali druga velika težava, ocenite dejavnike, zaradi katerih bi lahko bil to težji ali manj idealen čas za spremembe.
3. Ocenite svoj sistem podpore
Pri večjih spremembah je lahko močna podpra zelo koristna. Ne glede na to, ali imate partnerja, ki vas neizmerno podpira, prijatelja, skupino ali terapevta, razmislite o tem, kdo bi vam lahko ponudil to podporo in pomiritev.
4. Ocenite dobre strani
Pri vsaki spremembi, ki ste jo zapisali v prvem koraku, razmislite o prednostih. Na primer: če želite začeti obiskovati podporno skupino, si predstavljajte vse pozitivne rezultate, ki jih lahko to prinese, kot je denimo boljša samopodoba, boljše postavljanje meja itn.
5. Upoštevajte slabe strani ali pomanjkljivosti
Pri vsaki spremembi, ki ste jo zapisali v prvem koraku, razmislite o možnih slabih straneh. Dr. Carla Marie Manly poda primer z obiskom podporne skupine: morda bo vaša samozavest večja, zaradi česar boste kot rezultat končali razmerje, ki je bilo toksično.
6. Spremenite, ko ste pripravljeni
Ko ocenjujete svoje načrtovane spremembe, bodite do sebe sočutni. Poslušajte svoj notranji glas in uporabite modrosti (ne samoobsojanja), ko se odločate, kdaj je pravi čas za vas.
Zelo pomembno je, da imate pravo miselnost, ko gre za spremembe. Ko se boste počutili pripravljene za delo na sebi, ki je nujno, da se spoznate, kdo ste, kaj želite in kaj si zaslužite v življenju, boste sprejeli to popotovanje z veseljem.
Vir: drcarlamanly.com
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?