Poletje je mimo, jesenski časi pa nas pogosto navdajo s turobnostjo in brezvoljnostjo.
Na eni strani nas žalosti konec poletja, na drugi strani pa pomanjkanje sončnih žarkov. Spremenljivo hladno vreme slabi naš imunski sistem. Počutimo se medli, brezvoljni in nagnjeni k prehladom. Na srečo se vam bo z našimi namigi povrnil vsaj delček poletnega elana!
Poskrbite za svoj krvni obtok!
Ali vas mučijo nenehne vremenske spremembe? Takšni občutki niso neobičajni: zjutraj je mrzlo, opoldne spet soparno, enkrat sije sonce, potem je spet megleno, dežuje ali celo pada toča – to vznemiri tudi najbolj stabilen krvni obtok!
Zato je pomembno, da ga dobro trenirate, npr. z jutranjimi hladno-toplimi prhami, gibanjem ali s kurami drgnjenja z rokavico iz sisala. Vse to spodbuja prekrvavitev in krepi krvni tok, zato bo izginil občutek medlosti, temperaturna nihanja pa boste veliko bolje prenašali.
Najboljši trening za krvni obtok in poleg tega odlična spodbuda za imunski sistem pa še vedno ostaja savna. Menjavanje suhe vročine in mrzle vode ali hladnega zraka podpira obrambne mehanizme, krepi dihalne poti, odpravlja napetosti in na splošno sprošča živce in dušo.
Privoščite si veliko vitaminov
Uravnotežena prehrana s polnozrnatimi izdelki, svežim sadjem in zelenjavo je najboljši predpogoj, da jesen preživimo zdravi. Poleg tega takšna prehrana izboljšuje počutje, zaradi številnih vitalnih snovi pa vrača tudi dobro voljo.
Za imunski sistem in razpoloženje je posebej pomemben vitamin C, ki ga je največ v agrumih, kiviju in zeleni zelenjavi. Pravi 'dobrovoljnež' je tudi vitamin E, ki ga pridobite z uživanjem olja iz pšeničnih kalčkov ali sončnic.
Eden od vzrokov za jesensko utrujenost je lahko tudi pomanjkanje železa. Ta mikroelement prenaša kisik k organom in je pomemben za pridobivanje energije iz celic. Da boste imeli dovolj moči, jejte dovolj zelenjave, ki vsebuje veliko železa, npr. rdečo papriko, paradižnik ali rdečo peso, in občasno rdeče meso (govedina, divjačina).
Ampak zelenjava in sadje nista zdrava le zaradi pomembnih vitalnih snovi, kot so vitamini in mineralne snovi, ampak tudi zaradi tako imenovanih sekundarnih rastlinskih snovi. To so lahko barvila ali dišavne rastline, pa tudi eterična olja. V telesu delujejo kot lovci na radikale, krepijo imunski sistem ali pa ščitijo celice. Zato tudi nobena vitaminska tableta ne more nadomestiti sveže hrane!
Sprostite se in pijte čaj!
Prehitro življenje in napetosti nam zdaj škodujejo bolj kot kdaj koli, kajti stres slabi imunski sistem. Tako postanemo bolj dovzetni za bolezni, ki jeseni tako in tako prežijo na vsakem vogalu.
Od časa do časa si privoščite odmor, da spet najdete svoj mir. To odlično uspeva s čajnim obredom. Čaj brez filtra prelijte z vrelo vodo in ga pustite stati tri do pet minut. Nalijte ga v svojo najljubšo skodelico, prižgite si dišečo svečo in ga mirno spijte v kakšnem udobnem kotičku. Privzdignite si noge in poslušajte glasbo za sproščanje.
Črni čaj nežno spodbuja, zeleni čaj pa zaradi številnih vitaminov in mikroelementov krepi celo imunski sistem. Tri skodelice čaja na dan lahko delajo čudeže! Rooibos čaj je skoraj enako zdrav, toda ker ne vsebuje kofeina, ga lahko pijete tudi zvečer pred spanjem!
Malo gibanja za dobro počutje
Tudi če je jeseni težje, malo gibanja na svežem zraku dobro vpliva na naše počutje, saj tako premagujemo stres in krepimo obrambne mehanizme. Srce je bolje oskrbljeno s kisikom, mišice in možgani so bolje prekrvavljeni in zato zmogljivejši.
Čas se vedno najde, npr. med opoldanskim odmorom ali med malico, ko se lahko sprehodite (opoldne vaš organizem pridobi posebej veliko UV-žarkov, ki krepijo obrambne mehanizme), zvečer, ko se lahko za pol ure popeljete s kolesom, ali pa ob koncu tedna, ko se lahko odpravite na pohod.
Po vseh teh aktivnostih se boste takoj počutili občutno bolje. Čutite, kako vam svež zrak napaja pljuča z novo energijo in kako mišice (pa tudi vaša duša!) zaradi gibanja postanejo veliko bolj sproščene.
Priporočamo:
- Najživila za dober imunski sistem
- Jesensko razstrupljanje s sadno-zelenjavnimi sokovi
- Kako ohranimo in dvignemo energijo?
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?