Raziskali smo: Kako smeh vpliva na naše zdravje?

12. 10. 2015
Deli
Raziskali smo: Kako smeh vpliva na naše zdravje? (foto: Profimedia)
Profimedia

Preverili smo, kako smeh vpliva na zdravje našega telesa. Navdušilo vas bo, kaj je dokazala znanost! 

Rek, da je smeh pol zdravja, je že zelo star. Tudi raziskovalci so ga znanstveno potrdili. Smejanje je dobro tako za dušo kot telo.

Gledanje pol ure komedije na dan naj bi znižalo raven stresnih hormonov in zmanjšalo možnosti za obolenja srca

Raziskava se je sicer osredotočila na bolnike z diabetesom, a raziskovalec dr. Lee Berk verjame, da ima dnevna doza humorja velik vpliv na posameznikovo zdravje. Omenjenemu doktorju s kalifornijske univerze Loma Linda je pri raziskavi pomagalo 20 prostovoljcev, ki so jemali zdravila za diabetes, visok krvni pritisk in visoko stopnjo holesterola.

Prostovoljci so kot običajno jemali tablete, polovica pa je imela predpisano še dodatno zdravilo – pol ure komedije na dan. Po dveh mesecih dnevnih vložkov komedije in smeha se jim je znižala raven stresnih hormonov, po štirih je zdravnik opazil izboljšanje stanja arterij, zmanjšale pa so se tudi druge težave, povezane s srčnimi obolenji. Zvišala se je raven 'dobrega' holesterola, ki naj bi telo ščitilo pred obolenji srca.

Raziskave so že pred tem pokazale, da glasen smeh odlično vpliva na telo, saj pospeši cirkulacijo tako kot pri telovadbi ali celo tako, kot če bi jemali tablete za zniževanje ravni holesterola.

Sprosti vaše telo – mišice v vašem telesu se tudi 45 minut po koncu smejanja počutijo bolj sproščene.

Odpornost – smeh zniža raven stresnih hormonov, ki lebdijo po našem telesu, zato naš imunski sistem deluje veliko bolje in se z večjimi močmi brani pred boleznimi in virusi.

Sprosti endrofine – to so naravne kemične snovi, ki nam jih smeh prinese zares lepo zalogo. Endrofini izboljšajo naše počutje in lahko v nekem trenutku celo zmanjšajo bolečino.

Izboljša razpoloženje – zelo težko je občutiti žalost in tesnobo, ko se na ves glas smejimo. Seveda nas smeh razvedri in popravi naše razpoloženje. Celo v težkih časih nam smeh pomaga, da se počutimo vsaj nekoliko bolje.

Naslednjič, ko se boste pošteno in od srca nasmejali, torej ne pozabite, da ste veliko naredili tudi za svoje zdravje in srečo.

Preverite še, kako smeh vpliva na vaše spolno življenje, pa tudi, zakaj se ne morete spraviti v formo.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?