Uživajte v soncu!

16. 6. 2007
Deli
Uživajte v soncu!

Naj vas v planinah ali na plaži obsije rumena moč sonca in sprejmite vse njegove dobre lastnosti. Ob dobri pripravi je sonce užitek brez nevarnosti.

Sonce razplamti ognjemet hormonov sreče

Poletni sončni žarki dodobra spremenijo naša razpoloženja. Če smo pozimi ob turobnem vremenu kar malo malodušni, se nam sedaj smeje srce. Čudoviti žarki namreč spodbujajo nastajanje vitamina D.

Ta vitalna snov v prvi vrsti krepi kosti in imunski sistem, čisto mimogrede pa spodbuja možgane pri sproščanju serotonina in noradrenalina. Posebnost teh hormonov je, da izboljšajo razpoloženje, zmogljivost in prebujajo željo po ljubezni in seksu.

7 namigov za zdravo uživanje sonca

Med 12. in 15. uro je sonce najvišje in takrat neusmiljeno pripeka. Takrat morate na vsak način v senco. Tudi tam boste postali rjavi, in to še bolj intenzivno. Oblaki ne morejo zadržati UV-žarkov, zato se vsakič, ko greste ven, namažite z zaščito proti soncu. Pri mazanju ne pozabite na ‘balkone’ vašega telesa, to so nos, ušesa in stopala.

Sončno kremo nanesite pol ure pred sončenjem, da se lahko razvije zaščitni faktor. Pomembno je tudi, da zavržete vse sončne kreme od lani. Odprti izdelki namreč ne ščitijo pred vplivi sončnih žarkov.

Na soncu ne uporabljajte dezodorantov in parfumov, ker lahko dobite pigmente madeže. Nekatera zdravila povečujejo občutljivost za sonce, zato se posvetujte s svojim zdravnikom ali farmacevtom.

Sonce je dobro za vitkost

Pravilno ste prebrali: sonce spodbuja izgorevanje maščob in preganja napade volčje lakote. Zaradi sonca se nam spremeni presnova, želodec pa zaradi toplote zahteva bolj lahko hrano. Poleg tega postanemo bolj aktivni, se pogosteje ukvarjamo s športom, tako da se kilogramčki kar topijo.

Poleg tega pa nas tudi želja po lepi postavi v kopalkah žene k temu, da pazimo na prehrano. Poletje je torej izredno postavi prijazno!

Otroci potrebujejo posebno zaščito pred žarki

Ker je otroška koža veliko bolj občutljiva kot pri odraslih, naj bi bila čim manj izpostavljena UV-žarkom. Seveda bi bilo nečloveško, če bi otrokom prepovedali igranje na prostem. Z nekaj preventivnimi ukrepi preprečite marsikatero sončno opeklino in dolgoročno škodo. Svoje najmlajše zato opremite s sončnimi očali, pokrivalom za glavo in majico.

Mlada koža potrebuje tudi sončno kremo z visokim zaščitnim faktorjem. Najbolje je, če je obstojna v vodi, da se pri čofotanju ali zaradi potenja ne spere.

Žal ima sonce tudi svoje slabe plati

To je sicer žalostno, ampak s soncem je žal podobno kot s čokolado in z vinom. Če ga je preveč, škoduje. Prekomerna izpostavljenost žarkom UV povzroča opekline, prehitro staranje kože, slabše delovanje imunskega sistema in v najhujšem primeru kožnega raka. Najhujši so žarki UVB, ki aktivirajo pigmente celice, da proizvajajo melanin, torej barvilo, zaradi katerega tako lepo porjavimo.

Če pa je koža izpostavljena preveliki količini svetlobe, pride do sončnih opeklin in škode na mladih celicah. Ampak tudi žarki UVA so lahko škodljivi. Ti prodrejo zelo globoko v kožo in tam napadajo vlakna elastina. To spodbuja nastajanje gubic.

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"