Z dihalnimi vajami do več moči

5. 3. 2008
Deli
Z dihalnimi vajami do več moči

Zakaj sta dihanje in dobro počutje tako tesno medsebojno povezana? Kaj se sploh dogaja potem, ko vdihnemo? Zrak, ki smo ga vdihnili, teče mimo grla in glasilk v pljuča. Nato potuje kisik v pljučne mehurčke, potem v pljučne kapilare, od koder končno prispe v kri.

Ko s kisikom obogatena kri prispe v levi srčni prekat, od tam steče v vse dele telesa - tako kisik, ki ga prinaša s seboj, služi telesnim celicam kot gorivo. Hranilne snovi, ki jih vsebuje zaužita hrana, lahko izgorevajo le ob navzočnosti kisika in se tako pretvorijo v energijo. Energija, ki pri tem nastane, pa vpliva na vašo telesno temperaturo, vaše telesne in psihične zmogljivosti - na vaše življenje.

Kisik: za vsesplošno korist

Ta posebna snov daje in omogoča našemu telesu še veliko več: na naraven način obnavlja celice in tako krepi imunski sistem, pospešuje izločanje odpadnih snovi, pomaga pri motnjah krvnega obtoka in migreni. Pri izdihu se izločajo ogljikov dioksid in tudi drugi z zrakom vdihnjeni plini ter drobci prahu.

Pogosto mislimo le na globok vdih, zanemarjamo pa izdih. Vendar pa je tudi slednji izjemno pomemben, saj zagotavlja, da pri naslednjem vdihu spet vsrkamo dovolj svežega kisika. Zato pazite na izdihovanje. Zmeraj izdihnite tako močno, da v pljučih resnično ne ostane nič porabljenega zraka. Vedno sledite naravnemu ritmu dihanja: vdih - izdih - predah. Pri stresu prav na slednjega velikokrat pozabimo. Rezultat: napetost, ki stres še naprej povečuje. Z zavestnim dihalnim predahom si boste povrnili notranjo moč in mir.

Nenazadnje globoko dihanje v naših možganih tudi sprošča snovi dobrega počutja, bolj znane pod imenom endorfini. Zato ni prav nič nenavadno, da nauki o zdravilstvu, kot sta tai či in joga, že stoletja poudarjajo moč dihanja. Z vajami, ki so predstavljene na desni strani, si boste lahko tudi brez ur joge nabrali novih življenjskih moči in energije. Najbolje, da jih kar takoj preizkusite!

 

S sproščujočimi dihalnimi vajami do več moči

Globoko dihajte

  • Ležite na hrbet, roke položite ob telesu in zaprite oči. Zavestno trikrat vdihnite in izdihnite. Vsakič, ko vdihnete in izdihnete, v mislih štejte do 5.
  • Po dveh minutah položite roke na prsni koš in zavestno dihajte dalje, tako da pod svojimi rokami čutite, kako se dviguje prsni koš.
  • Zatem položite roke na spodnji del trebuha, nekoliko pod popkom. Poskušajte globoko vdihniti v trebuh.
  • Desno roko obdržite na spodnjem delu trebuha, levo pa položite na prsi. Nato približno 5 minut dihajte počasi in enakomerno. Naj se vam zdi, kot da dihate v obe roki. Občutite, kako se zrak porazdeli po prsnem košu in trebušni votlini.

Naužijte se kisika

  • Sedite v udoben turški sed in zravnajte hrbet. Položite hrbtno stran leve roke na levo koleno. Sprostite trebuh.
  • Položite desni palec na desno nosnico in prstanec na levo nosnico.
  • Zatem zamašite levo nosnico in počasi vdihnite skozi desno. Za trenutek zadržite zrak. Nato zamašite desno nosnico in počasi izdihnite skozi levo nosnico. Nadaljujte izmenjevanje vdiha skozi desno in izdiha skozi levo nosnico.
  • Sprva pri tem v mislih štejte do 4, pozneje lahko tudi do 6, če se ob tem še naprej prijetno počutite. Vajo izvajajte približno 2 do 3 minute.

Nadihajte se energije

  • Stojte pokončno in rahlo pokrčite kolena. V mislih prehodite svoje telo vse od glave do pet.
  • Dvakrat globoko vdihnite. Pri tretjem vdihu počasi dvignite iztegnjene roke nad glavo. Dlani obrni te drugo proti drugi. V tem položaju ostanite tako dolgo, kot lahko zadržite dih. Pri izdihu roke počasi spuščajte.
  • Vse skupaj ponovite 5-krat.

Vir:Thorsten Tschirner: 8 minut je dovolj! Nova formula za lepo telo Majhen napor - velik učinek, MK

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"