Kako naj se starejši zaščitijo v mrzlem vremenu?

28. 12. 2023
Deli
Kako pazite nase pozimi? (foto: Profimedia)
Profimedia

Tudi doma lahko doživite podhladitev, če so prostori premrzli in ste premalo oblečeni. Zato je nujno, da pozimi sprejmete nekaj ukrepov. 

Starejši kot smo, bolj je pomembno, da pozimi sprejmemo nekaj ukrepov, ki lahko preprečijo prehlad in gripo, pa tudi podhladitev. Zaradi vseh sprememb, ki pridejo s staranjem, vedno težje čutimo, da nas zebe, telo pa hitreje izgublja toploto kot v mladosti. Zato poskrbite, da se izognete neprijetnostim v mrzlih temperaturah. Poglejte, kako. 

Kako pozimi preprečiti podhladitev in razne bolezni zaradi mraza?

Podhladitev se ne zgodi samo zunaj, ko je zares mrzlo in smo premalo oblečeni ali preveč časa preživimo na nizkih temperaturah. Prav lahko se zgodi doma, če je sobna temperatura prenizka, vi pa ste oblečeni v kratko majico, medtem ko je zunaj 0 stopinj. In ker s staranjem vedno težje opazimo, da nas zebe, morate nadzorovati temperaturo notranjih prostorov, da se ne spusti prenizko. 

Sledite nekaterim ukrepom, ki vas zaščitijo pred mrazom:

Sobna temperatura naj bo vsaj 20 stopinj Celzija, lahko tudi kakšno stopinjo več. Varčujte raje tako, da posebej v hiši vedno zapirate vrata, da toplota ne uhaja drugam in da ne ogrevate prostorov, ki jih ne uporabljate. Ti naj ostanejo zaprti. Zračite večkrat po 5 minut in takrat ne bodite v prostoru. 

Ob mrzlih dnevih se oblecite toplo, tudi če nimate namena zapuščati svojega doma. Ne hodite naokrog v kratkih rokavih, ampak imejte na sebi vedno pulover ali jopico, nosite nogavice in copate. Če sedite npr. na kavču, se pokrijte z odejo. 

Za spanje si omislite pižamo z dolgimi rokavi, in če vas ponoči rado zebe, uporabite dodatne odeje za pokrivanje. Pod pižamo lahko nosite dolgo spodnje perilo. 

Jejte hranljive in dovolj velike obroke, da ohranjate normalno težo. Idealno bi bilo, da bi imeli toplo tako kosilo kot večerjo, če ne gre, pa vsaj kosilo. Ne pozabite na obilen zajtrk in pojejte vsaj eno malico med obroki ali kakšne zdrave prigrizke, npr. sadje, ki vas bo založilo z vitamini. 

Ne pijte alkoholnih pijač, ali jih uživajte v zelo omejenih količinah. Opiti ljudje ne zaznajo mraza, zato se podhladitev zgodi še prej.

Ste dobro pripravljeni na nizke temperature?

Ste dobro pripravljeni na nizke temperature?

Profimedia

Kaj pa, ko pozimi odidete od doma? 

Zime seveda ne boste preživeli samo notri, zato je dobro vedeti, kako se opremiti, ko stopite ven. Prav je, da si občasno privoščite sprehod na svežem zraku in druženje s prijatelji. Tu je nekaj nasvetov, kako se zaščititi pred mrazom, ko greste od doma: 

  • Preverite temperature in ob ekstremnem mrazu ostanite doma, če nimate nujnih opravkov zunaj. 
  • Ko greste ven, nase dajte več plasti: spodnjo majico, dolgo majico, pulover ali jopo, bundo ... Med plasti se bo ujel zrak, ki bo pomagal ohranjati telesno toploto. 
  • Vedno pokrijte glavo in vrat s šalom ter kapo, saj preko nezaščitenih površin izgubljate toploto. Nadenite si tudi rokavice. 
  • Nosite kvalitetno vrhnje oblačilo, ki naj bo vodoodporno, toplo in malce daljše. 
  • Če se zunaj zmočite, se preoblecite takoj ob prihodu domov. 

Pozimi je dobro poznati znake podhladitve, saj kot rečeno, vas lahko presenetijo tudi notri. 

Bodite pozorni na naslednje: 

Zgodnji znaki podhladitve so naslednji: mrzle roke in stopala, otečen obraz, bleda koža, tresavica (nekateri se kljub podhladitvi ne tresejo), počasen govor ali zapletanje pri govoru, občutek zaspanosti, jeza in zmedenost. 

Kasnejši znaki podhladitve pa so: počasno premikanje, težave s hojo in nerodnost, togi in sunkoviti gibi rok in nog, počasen srčni utrip, počasno in plitko dihanje, izguba zavesti. 

Če sumite, da ima nekdo znake podhladitve, takoj poiščite zdravniško pomoč!

Ko čakate na pomoč, lahko že sami naredite nekaj ukrepov: 

  • Če imate možnost, premaknite osebo v toplejši prostor ali k viru toplote.
  • Ovijte jo v odejo, plašč ali karkoli drugega, kar imate pri roki. 
  • Osebi ponudite topel napitek, ki naj ne bo alkohol ali kofeinska pijača. 
  • Osebe NE skušajte ogreti v kopeli in nanjo ne polagajte vročih obkladkov, pač pa nadaljnje delo prepustite reševalcem. 

Preverite še: Ljudje, ki dočakajo 100 let, jedo "najbolj zdrav zajtrk na svetu", pravijo raziskovalci

Bonus video: Spoznajte Slovenko, ki je obiskala že preko 1400 slovenskih jezer

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?