Vas muči 'zimski blues'? Sezonska depresija res obstaja in tukaj je, kako se lahko borite proti njej

12. 11. 2023
Deli

Nenehni občutki žalosti, brezupa ali tesnobe, nizka raven energije in povečana utrujenost so le nekateri od številnih simptomov sezonske čustvene motnje, pravi psihiater dr. Ryan Sultan.

Manj sončne svetlobe, hladnejši dnevi, daljše noči in manj časa na prostem; vse to lahko vpliva na naše psihično počutje, pravijo strokovnjaki in poudarjajo, da lahko v teh poznejših mesecih leta, še posebej, ko se poglobimo v jesen in začnemo razmišljati o zimi, marsikdo med nami občuti nihanje razpoloženja, kar je običajni.

Preberite še:  18 nasvetov, kako si narediti popoln domači spa dan


Zdravstveni strokovnjaki so natančno odkrili, zakaj do tega pride, kako se lahko spopademo s temi spremembami in kako ublažimo simptome ter izboljšamo razpoloženje.
 
 "Zimska žalost ali zimski blues je izraz, ki se pogosto uporablja za sezonsko afektivno motnjo ali SAD in se nanaša na vrsto depresije, ki se običajno pojavi jeseni in pozimi, ko je izpostavljenost naravni sončni svetlobi zmanjšana," je pojasnil za New York Post raziskovalec in psihiater z univerze Columbia v New Yorku, dr. Ryan Sultan. "To je dobro znano stanje duševnega zdravja, za katerega so značilne spremembe v razpoloženju in vedenju, ki sledijo sezonskemu vzorcu."
 
"Medtem ko mnogi ljudje pozimi doživljajo blažja nihanja razpoloženja, je SAD (sezonska depresija) hujša in klinično pomembna oblika bolezni," pravi Sultan, in čeprav natančen vzrok za zimsko modrico ni popolnoma razumljen, naj bi več dejavnikov prispevalo k njegov razvoj. Eden od primarnih, pravi, je zmanjšana izpostavljenost sončni svetlobi v jesenskih in zimskih mesecih.
 
"Zmanjšanje naravne svetlobe lahko zmoti cirkadiani ritem in vpliva na proizvodnjo nevrotransmiterjev, kot sta serotonin in melatonin, ki igrata ključno vlogo pri uravnavanju razpoloženja in spanja," pojasnjuje Sultan. Poleg pomanjkanja svetlobe, dodaja, na SAD v veliki meri vplivajo tudi genetski dejavniki, to je neravnovesje v nekaterih možganskih kemikalijah in spremembe ravni melatonina in serotonina.

Znaki otožnosti - nizka raven energije in povečana utrujenost.

Znaki otožnosti - nizka raven energije in povečana utrujenost.

Profimedia


Kakšni so simptomi SAD?

Po mnenju dr. Sultana se lahko simptomi zimske modrice ali sezonske čustvene motnje razlikujejo po resnosti, vendar običajno vključujejo naslednje:


  • • Stalni občutki žalosti, brezupa ali tesnobe
    • Nizka raven energije in povečana utrujenost
    • Povečana potreba po spanju in težave z jutranjim prebujanjem
    • Hrepenenje po ogljikovih hidratih in pridobivanje telesne teže
    • Težave s koncentracijo in odločanjem
    • Umik in zmanjšano zanimanje za dejavnosti
    • Razdražljivost in povečana občutljivost na zavrnitev
    »Pomembno je omeniti, da se ti simptomi običajno pojavijo pozno jeseni ali zgodaj pozimi in izginejo spomladi, ko se poveča dnevna svetloba,« je poudaril Sultan in svetuje:
    • Uporabljajte svetlobno terapijo, ki oddaja svetlobo celotnega spektra, ki posnema naravno sončno svetlobo.
    • Telovadite. Redna telesna aktivnost, tudi če je v zaprtih prostorih, lahko izboljša razpoloženje in raven energije. Razmislite o dejavnostih v zaprtih prostorih, kot so joga, ples ali z opremo za vadbo, je predlagal.
    • Držite se urnika spanja. "Držite se dosledne spalne rutine z odhodom v posteljo in vstajanjem vsak dan ob isti uri," svetuje. "Ustrezen in kakovosten spanec lahko pozitivno vpliva na razpoloženje."
    • Pazite na prehrano. Jejte dobro uravnoteženo prehrano s poudarkom na polnovredni, hranljivi hrani. Bodite pozorni na vnos sladkorja in ogljikovih hidratov, je opozoril, kar lahko privede do energetskih zlomov. Omega-3 maščobne kisline, ki jih najdemo v mastnih ribah, kot je losos, lahko izboljšajo razpoloženje, je dodal.
    • Bodite družabni. »Ostanite povezani s prijatelji in ljubljenimi. Družite se in sodelujte v dejavnostih z drugimi, tudi če to pomeni virtualno,« je nadaljeval dr. Sultan.
    • Postavite si cilje in imejte strukturo, saj lahko to zagotovi občutek namena in dosežka.
    • Vadite meditacijo čuječnosti ali tehnike sproščanja za obvladovanje stresa in tesnobe. To lahko izboljša razpoloženje in duševno stanje.
    • Čez dan preživite čas na prostem, če je le mogoče, tudi če je zunaj oblačno.
    • Skrbi zase. Ukvarjajte se z dejavnostmi, ki vas veselijo, svetuje zdravnica.

Preberite še: 11 manj znanih znakov depresije (ki ste jih morda spregledali)

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?