4 tehnike, ki odpravljajo bolečine v vratu

19. 10. 2019
Deli
4 tehnike, ki odpravljajo bolečine v vratu (foto: Profimedia)
Profimedia

Bolečine v vratu so lahko, prav tako kot bolečine v križu, posledica napačnega sedenja in drže.  Trudimo se, da bi razgibali hrbtenico, pogosto pa pozabljamo na vrat. Poglejte si 4 preproste vaje, s katerimi boste razbremenili steber svojega telesa!

Povprečna človeška glava tehta 4,5 do 5 kg. To znaša okrog 5 % naše celotne teže. Telo je povečini podprto z velikimi mišicami na nogah, v torzu in ramenih, glavo pa držijo pokonci mnoge manjše mišice v vratu.

Vrat je del hrbtenice, ki jo poleg žil in živcev sestavlja kar 26 mišic. Pomaga nam pri premikanju in stabilizaciji glave in deluje kot prevodni kanal med možgani in drugimi deli telesa.

Kadar beremo ali delamo na računalniku, je naša glava pogosto sklonjena, kar dramatično vpliva na vrat. Posledice so glavobol, bolečine v čeljustih in tudi v ramenih.

Med vadbo mišice na vratu pogosto ignoriramo, zato vam predstavljamo štiri tehnike, kako tudi temu delu telesa posvetiti pozornost, ki si jo zasluži.

Kako preprečiti bolečine v vratu:

1. Raztezanje

Lezite na tla. Pomaknite brado proti vratu, da boste ustvarili občutek, kot da imate podbradek. V vratnih mišicah boste začutili napetost. Zadržite pozo za 5 do 10 sekund in ponovite vajo vsaj osemkrat.

Če želite vrat še bolj razgibati, rahlo dvignite glavo in zadržite pozo za deset sekund.

2. Razgibavanje

Sedite ali stojte. Ponesite glavo k rami oziroma skušajte le-to čim bolj približati ušesu, nato pa jo še malo bolj potisnite dol s pomočjo roke na isti strani telesa. Zadržite pozo za 30 sekund. Ponovite na drugi strani.

3. Razbremenitev

Če čutite, da je vaš vrat trd ali vas na enem delu še posebej boli, si pomagajte z valjčkom za vadbo in raztezanje. Valjček postavite direktno pod bolečo točko, lezite na tla in se rahlo premikajte gor in dol 10 sekund.

Lahko tudi sedite in tulec premikate s pomočjo rok. S tem boste vzpodbudili krvni pretok in omilili bolečino.

4. Vaja za  pravilno držo

Medtem, ko sedite ali stojite, pazite, da ne sklanjajte glave. Poskusite vrat pomakniti nekoliko bolj navznoter, kot pri prvi vaji. Nato ga čim bolj iztegnite navzgor  – predstavljajte si, da hočete z glavo doseči strop, ali da vas nekdo vleče proti stropu.

Preberite še: 9 fizičnih bolečin, ki so povezane s čustvi

Ali pa Kaj narediti ob glavobolu - preden posežete po zdravilih

Vir: Bicycling

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ