Hujšanje je stvar vztrajnosti

13. 6. 2014 | Barbara Novak
Deli
Hujšanje je stvar vztrajnosti (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Vztrajnost je lepa čednost, bi lahko rekli. In absolutno vrlina, ki se obrestuje. Česarkoli že se resno lotite, vam bo uspelo le, če boste dovolj vztrajni. Prav pri vztrajnosti pa se začnejo tudi težave z izgubljanjem teže.

Marsikaj koristnega je mogoče prebrati in zlahka najdete načrt, ki bi vas popeljal do želene teže, a se zatakne, ko je treba pri njem vztrajati. Zato je bolje premisliti, kako bi lahko prehodili pot do želenega cilja, kot razpravljati o takšnem ali drugačnem programu hujšanja.

Kaj sploh pomeni biti vztrajen? Morda bi to lahko najbolje opisala kot gonilo, ki izvira iz duše. Nekaj, kar nas žene naprej. Nekaj, zaradi česar so na koncu naši rezultati čisto drugačni, kot so rezultati številnih okoli nas.

Vztrajnost je tesno povezana s pojmi, kot so želja, potreba in volja. Šele ko imamo vse troje, lahko rečemo, da je uspeh zagotovljen. Veliko stvari si namreč želimo, a preprosto ne dovolj močno, da bi napravili vse tisto, kar je potrebno, da bi jih dosegli. Prav tako tudi pogosto vemo, da bi nekaj morali narediti, a nimamo nobene želje po tem. Ko pa se združita želja in potreba, pride kar sama od sebe tudi volja in z njo dovolj energije, da se vsakodnevno potrpežljivo pomikamo proti cilju.

Ego naš vsakdanji

Seveda pa ne gre tako zlahka. Glavni razlog, da ne vztrajamo, je naš ego – ki se noče in noče spremeniti, saj dobro ve, kje je trenutno, pojma pa nima, kam ga hočemo popeljati. Tako si na vsakem koraku izmišlja tisoč in en izgovor.

Uporabiti moramo nešteto trikov, s katerimi se nam nekako le uspe prebiti naprej, ko nas prepričuje, da bi ostal tam, kjer je, ali pa jo ubral v prav nasprotno smer.

Zakaj nam to sploh počne? Morda zato, ker je tako živ­ljenje bolj pestro, bolj pisano? Ali da nam ne bi bilo dolgčas? Čisto mogoče, da je odgovor pritrdilen, v vsakem primeru pa je dejstvo, da je ego vedno tu in da se moramo, ko želimo kaj spremeniti, soočiti tudi in predvsem z njim.

Kako ga ukaniti

Svojim varovancem predlagam, da si omislijo trike, s katerimi se bodo prelisičili in tako dosegli zastavljene cilje.

Ko govorimo o hujšanju, so to redne meritve z merilnim trakom in tehtnico, popisovanje zaužite hrane, beleženje treningov, spodbuda prijatelja, ki trenira z vami, red­no zapisovanje želja in ciljev, reorganizacija časa, postavitev časovnih omejitev, vizualizacija tedenskih/mesečnih minimalnih nagrad za pridnost, uresničljive stave, ki jih sklenete s prijatelji ... To so samo nekateri izmed njih. Če boste malo pomislili, boste gotovo našli še marsikatero možnost.

Po etapah

Prvi izmed trikov, ki ga lahko uporabite, je, da razdelite pot do cilja na manjše cilje, ki so časovno hitreje dosegljivi. Na koncu vsake take etape naj vas čaka nagrada. Karkoli že, kar vas motivira, da lažje vztrajate pri načrtu. Lahko pa stvar tudi obrnete in si izmislite kazen, če nečesa ne napravite oziroma ne dosežete. Mnogo ljudi to celo bolj motivira kot nagrada.

Druga stvar, ko jo svojim varovancem velikokrat priporočim, je, da si napišejo, kaj bodo dosegli, če se spremenijo oziroma shujšajo. Predlagam jim, da si zapišejo čim več pozitivnih misli in da jih imajo vselej na vidnem mestu. Kadarkoli nastopi trenutek, ko bi vas negativna misel lahko zrinila z zastavljene poti, si lahko te misli in želje preberete. Potem boste zagotovo lažje vztrajali. In ko vam postane dolgčas, si omislite nove kombinacije – poiščite nove recepte, dodajte hrani nove začimbe, omislite si novo obliko vadbe. Sprememba vas bo napolnila s svežo energijo in vam vlila nove volje.

Ne obupajte

Kjer je volja, je tudi pot, zato nikar ne obupajte. Pomembno je le, da vselej iščete nove in nove načine, ki vas bodo pripeljali vsaj korak bliže k cilju.

A nikar ne pozabite, da noben trik ne deluje večno, vsak se prej ali slej obrabi. In da morda stvar, ki deluje pri vas, vašemu prijatelju ne pomaga čisto nič. Pa tudi obratno. Sami sebe najbolje poznate in če si boste vzeli le malo časa zase, boste našli nov vzvod, ki vam bo vlil sveže energije in z njo potrebne vztrajnosti!

Barbara Novak, profesionalna osebna trenerka z ameriško licenco AFPAA, foto: Shutterstock

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?