Kadar se po dolgem času spet lotite redne vadbe ali pa s tem začenjate prvič, ni najlažje narediti prvih korakov. Tu je nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali vpeljati gibanje v dnevno rutino.
1. KORAK: Zakaj želite telovaditi?
Začnite pri razlogu, zaradi katerega bi sploh uvedli redno vadbo. Morda želite imeli več energije, si nabrati kondicijo, se prvič udeležiti športnega dogodka ali shujšati … Potem si oglejte vse pozitivne posledice, ki vam jih prinaša rekreacija, na primer boljše počutje, manjše tveganje za nekatere bolezni, boljša fizična pripravljenost, manj stresa …
Zaradi tega se boste vadbe veselili in verjetneje z njo tudi začeli, saj to ne bo nekaj negativnega, kar morate početi, ker tako pravijo drugi.
2. KORAK: Zamislite si, kako bo izgledala rutina
Odločni ste, da boste letos večkrat zavili v telovadnico ali v naravo. Kako boste to tudi zares storili? Čas je, da odprete rokovnik in pregledate svoj urnik. Ugotovite, kdaj imate kakšno prosto uro, upoštevajte pa tudi dni za počitek oziroma lažje aktivnosti. Glede na to boste lažje izbrali vadbo, na katero boste lahko hodili. Svoje obveznosti boste verjetno morali malce prilagoditi, vendar se bo izplačalo že kmalu, ko boste opazili prve dobre rezultate in postali športni navdušenec.
3. KORAK: Določite dan, ko boste začeli
Razlog, da gre toliko ciljev po zlu ali se jih nikoli ne lotite, je ta, da ne določite točnega datuma, ko boste pričeli z delom (oziroma navado, hobijem in vsem, kar ste si zastavili). Zato prestavljate iz tedna v teden ali si rečete, da se boste stvari posvetili kasneje, ko bo več časa.
Zato že na začetku, ko začnete načrtovati redne športne aktivnosti, določite, kdaj jih boste začeli izvajati. Označite datum tudi na koledarju in se izognite neskončnemu prelaganju.
4. KORAK: Kaj boste potrebovali za vadbo?
Če do sedaj niste veliko časa namenili gibanju, verjetno še nimate “tistih nogavic, ki jih nosite le v športnih čevljih” ali “najljubše športne majice, s katero se druge ne morejo primerjati”. Ne skrbite, kmalu boste tudi sami vedeli, o čem govorimo ali govorijo vaši prijatelji. Naredite seznam opreme, ki si jo morate pripraviti za prvi trening. Morda boste morali kakšno stvar dokupiti, nikakor pa ne potrebujete oblačil dragih športnih znamk. Dovolj bodo že udobna oblačila in plastenka vode, veliko pripomočkov pa si lahko izposodite tudi v fitnesu ali pa so zagotovljeni s strani trenerjev na skupinski vadbi.
5. KORAK: (P)ostanite zanesljivi
Na začetku bo vse še novo in zanimivo, še posebej če preizkušate nove vrste vadbe. Potem pa boste potrebovali motivacijo, da vztrajate skozi celo leto. Poskušajte najti podobno mislečega prijatelja, s katerim bosta skupaj telovadila. Če se raje rekreirate sami, se nagradite ali pa spremljajte svoje dosežke s športno aplikacijo oziroma dnevnikom vadbe. Poskrbite, da bo gibanje postalo rutina in ga ne boste izpustili, razen v skrajnih primerih.
6. KORAK: Zastavljajte si nove cilje
Ko boste vpeljani v šport in ugotovili, koliko pravzaprav zmorete, si na novo zastavite cilje. Naj bodo realni, a še vedno takšni, da vam bodo v izziv. Ko jih dosežete, takoj zastavite nove. S tem boste poskrbeli, da boste vedno vedeli, zakaj se trudite in prebrodili slabe dni, ko vam nič ne gre od rok.
- Preverite tudi: Kaj storiti, ko se počutite osamljeno
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?